Aeraciona cjevčica

Foto: Shutterstock

20.01.2026 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Akta.ba

UPITNE ZDRAVSTVENE PRAKSE U FBiH

Kriza s aeracionim cjevčicama u kliničkim centrima, djeca mjesecima čekaju zahvate

Roditelji upozoravaju na nestašicu aeracionih cjevčica u UKC Tuzla i KCUS-u, zbog koje djeca mjesecima čekaju ključne ORL intervencije.

Roditelji djece pacijenata upozoravaju na ozbiljan problem u dostupnosti aeracionih (ventilacionih) cjevčica za uši u dvije najveće zdravstvene ustanove u Federaciji BiH - Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla i Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS).

Prema informacijama koje je Akta.ba dobila od više roditelja, aeracione cjevčice, koje se ugrađuju djeci s problemima sluha, čestim upalama srednjeg uha, uvećanim krajnicima i srodnim dijagnozama, u pojedinim periodima nisu dostupne u ovim ustanovama. Roditelji tvrde da se zbog toga terapije odgađaju, a djeca mjesecima čekaju na intervencije koje su ključne za pravilan razvoj sluha i govora. Također navode da im se preporučuje da zahvate obave u privatnim zdravstvenim ustanovama.

Posebno zabrinjavaju navodi roditelja da se, usljed nestašice, u nekim slučajevima već ugrađene aeracione cjevčice vade drugoj djeci, potom sterilizuju i ponovo ugrađuju novim pacijentima. Takva praksa, iako roditeljima nije zvanično potvrđena, izaziva ozbiljnu zabrinutost - ne samo zbog etičkih pitanja, već i zbog potencijalnih zdravstvenih rizika za djecu.

Ventilacione cjevčice su tanke cjevčice, najčešće u obliku malog kalema sa središnjom šupljinom, koje se hirurškim putem postavljaju u bubnu opnu. Intervencija se obavlja u kratkotrajnoj opštoj anesteziji, najčešće kod djece. Njihova osnovna funkcija je obezbjeđivanje ventilacije i drenaže srednjeg uha.

Kod djece, naročito predškolskog uzrasta, česta je pojava nakupljanja tečnosti iza bubne opne, što dovodi do pada sluha i, posljedično, zastoja u razvoju govora. Uzrok je najčešće disfunkcija Eustahijeve tube zbog čestih infekcija, alergija ili začepljenja tube usljed uvećanog trećeg krajnika. Ventilacione cjevčice obično ostaju u uhu od šest do 12 mjeseci, a ponekad i duže.

Akta.ba je uputila zvanične upite UKC Tuzla i KCUS-u, tražeći odgovore na navode roditelja, informacije o raspoloživosti aeracionih cjevčica, kao i podatke o njihovim eventualnim nedavnim nabavkama. Do objave ovog teksta, odgovori iz ovih ustanova nisu stigli.

Izostanak bilo kakvog očitovanja dodatno produbljuje sumnje roditelja i otvara pitanje transparentnosti rada javnih zdravstvenih ustanova. Posebno zabrinjava činjenica da se, ukoliko su navodi o sterilizaciji i ponovnoj ugradnji cjevčica tačni, radi o praksi koja se teško može opravdati u savremenoj medicini, naročito kada je riječ o implantatima koji se ugrađuju djeci.

Uvidom u bazu javnih nabavki Akta.ba utvrđeno je da je KCUS u septembru prošle godine zaključio okvirni sporazum za nabavku aeracionih cjevčica. Sporazum je zaključen s jednim ponuđačem - firmom Widex slušni aparati d.o.o. Sarajevo, a njegova ukupna vrijednost iznosi 10.000 KM bez PDV-a. Okvirni sporazum važi do 8. septembra 2027. godine i odnosi se na nabavku aeracionih cjevčica - implantata za ventilaciju i drenažu srednjeg uha, za potrebe Klinike za bolesti uha, grla i nosa sa hirurgijom glave i vrata.

Međutim, i pored formalno zaključenog sporazuma, postavlja se pitanje da li je došlo do problema u njegovoj realizaciji. Ako je tender okončan još u septembru, opravdano je zapitati se zašto roditelji i dalje upozoravaju na nedostatak cjevčica i zašto se, prema njihovim navodima, pribjegava improvizovanim i potencijalno rizičnim rješenjima.

Za UKC Tuzla, s druge strane, u dostupnim podacima o javnim nabavkama nisu pronađeni podaci o nabavci aeracionih cjevčica u proteklih nekoliko godina, zbog čega njihova trenutna raspoloživost ostaje nepoznata.

Istovremeno, uvid u javne nabavke pokazuje da druge zdravstvene ustanove u BiH, poput JZU Bolnica "Sveti apostol Luka" Doboj i JZU Univerzitetski klinički centar Republike Srpske, redovno provode nabavke aeracionih cjevčica, što dodatno dovodi u pitanje razloge zbog kojih se u najvećim zdravstvenim centrima u Federaciji BiH suočavaju s njihovim nedostatkom.

Roditelji poručuju da ne traže ništa više od osnovnih uslova za liječenje svoje djece - pravovremenu terapiju, dostupna medicinska sredstva i jasne odgovore nadležnih. U situaciji kada se radi o zdravlju i razvoju djece, svako odgađanje, improvizacija ili prešućivanje problema ostavlja posljedice koje se ne mogu mjeriti novcem ni tenderima.

M. J. S.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI