
01.04.2026 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
Vijeće nacionalnih manjina BiH razmatralo je novi Nacrt zakona o zaštiti manjina, a u pripremi je i velika konferencija o izmjenama Izbornog zakona BiH.
Vijeće nacionalnih manjina Bosne i Hercegovine razmatralo je usmenu informaciju o Nacrtu zakona o zaštiti pripadnika nacionalnih manjina u BiH, koju je ispred Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH podnio predstavnik predlagača.
Prema podnesenim informacijama, Nacrt zakona se trenutno nalazi u fazi e-konsultacija.
Nakon završetka ovog procesa, članovi Vijeća će na narednoj sjednici izvršiti detaljnu analizu teksta te sve eventualne primjedbe i prijedloge izmjena uputiti nadležnom Ministarstvu.
Tokom sjednice, predsjedavajući Vijeća Mujo Fafulić i član Franjo Rover izvijestili su prisutne o sastanku s ministricom civilnih poslova BiH Dubravkom Bošnjak.
Tom prilikom je zatraženo da Ministarstvo, kod dodjele grant sredstava, uvaži znatno veće potrebe udruženja i saveza nacionalnih manjina u odnosu na sredstva koja su bila dodijeljena tokom prošle godine.
Članovi Vijeća postigli su dogovor da se Druga konferencija nacionalnih manjina BiH održi 30. juna u Sarajevu.
Centralna tema ovog skupa bit će izmjene Izbornog zakona BiH, s posebnim fokusom na učešće predstavnika manjina u institucijama viših nivoa vlasti.
Konferencija će okupiti zvaničnike Misije OSCE-a u BiH, predstavnike diplomatskog kora te ključne donosioce političkih odluka kako bi se definisali konkretni koraci za zakonske izmjene.
Naredna sjednica Vijeća bit će održana 8. aprila u Kaknju, kada će biti obilježen i Svjetski dan Roma, saopšteno je iz Sektora za odnose s javnošću Parlamentarne skupštine BiH.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.