
07.03.2012 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: eKapija.ba

Projekat valorizacije kulturnih vrijednosti srednjovjekovne tvrđave "Stari grad Kamengrad" finansiraće se sredstvima projekta "Sinet", čiji rad finansijski pomaže Vlada Italije.
Prema riječima stručnog saradnika u općinskoj službi za privredno komunalne djelatnosti Sanski Most, Denisa Cerića, ovaj projekat je kandidiran od strane lokalnih vlasti i za njega su odobrena sredstva u iznosu od 84 hiljade eura. Konkretno, projekat podrazumjeva realizaciju nekoliko aktivnosti među kojima je i izgradnja pristupne staze do same tvrđave, kao i neophodne turističke signalizacije.
Odobrenim sredstvima, kako je upoznao Cerić, planira se i izrada regulacionog plana kulturno istorijskog kompleksa "Stari Grad-Musala-Vodopad Blihe". Cilj je da se izradom jednog ovakvog plana stvori jedinstvena cjelina koja će imati i neophodan turistički potencijal. Između ostalog, regulacionim planom je predviđena izgradnja i jednog manjeg turističkog naselja koje bi činile bosanske kuće na prostoru kamengradskog polja. Također, planirana je i realizacija propagandno edukativnih aktivnosti kojima bi javnost bila upoznata sa pomenutim projektom.
U međuvremenu, već je urađen dobar dio posla vezan za uklanjanje rastinja s lokaliteta stare tvrđave, a ove aktivnosti su izveli radnici sanske šumarije. Namjera lokalnih vlasti je da kompleks srednjovjekovne tvrđave, skupa s Musalom i vodopadom Blihe u budućem periodu bude dio turističke ponude općine Sanski Most. Također, u budućnosti se planiraju i aktivnosti vezane za arheološko istraživanje ovog prostora kao i rekonstruktivne radove na zidinama i bedemima.
Povijesni podaci koji su dostupni, kažu da je tvrđava izgrađena u 13. vijeku, kada su ovim prostorima vladali Ugari. Babonići, knezovi blagajski i ugarski vazali, proširili su tvrđavu u 14. vijeku, kada im je kralj Sigismund povjerio na upravljanje takozvane Donje krajeve, koje su obuhvatale četiri župe, što je prostor koji danas čine općine Sanski Most i Ključ.
Kamengradska tvrđava je služila za kontrolu puteva koji su vodili dolinom rijeke Sane. Poslije turskih osvajanja Kamengrad je dugo vremena bio najisturenija vojna utvrda prema zapadu i sjedište istoimene turske kapetanije. Daljim turskim osvajanjima Kamengrad je izgubio prvobitni značaj, a sjedište kapetanije preneseno je u Stari Majdan.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.