
30.08.2012 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: eKapija.ba

Preduzeće "Jadran-Naftagas" d.o.o. Banja Luka izvršiće od 1. do 15. septembra geofizička istraživanja na području opština Srbac, Gradiška, Laktaši i Grada Banja Luka u okviru istraživanja ugljovodonika na teritoriji Republike Srpske. Radi se o dvodimenzionalnim seizmičkim ispitivanjima u cilju istraživanja potencijalnih područja sa sirovom naftom i gasom.
Ovo preduzeće je dobilo koncesiju na istraživanje i korištenje ugljovodonika (sirove nafte i gasa) na cijeloj teritoriji Republike Srpske na osnovu ugovora sa Ministarstvom industrije, energetike i rudarstva RS.
Cilj ovih ispitivanja je da se generalno sagleda geološka građa i definiše geološki model, odnosno izdvoje najperspektivnije lokacije za buduća detaljna istraživanja nafte i gasa. Na osnovu rezultata definisaće se potencijalni lokaliteti za istražno bušenje.
"Jadran-Naftagas" je zajedničko preduzeće NIS-a i preduzeća "Njeftgazinkora", kćerke-firme ruske kompanije "Zarubežnjeft", osnovano krajem 2010.godine u Banjaluci za istraživanje i proizvodnju ugljovodonika na teritoriji Republike Srpske.
Programom investicija do 2014. godine u geološka istraživanja nafte i gasa na području Republike Srpske biće investiran 41 milion dolara.
Koncesionar "Jadran-Naftagas" i podizvođač radova će se maksimalno truditi da se u toku izvođenja radova ne remeti svakodnevni život i rad mještana na teritorijama na kojima će se izvesti predmetna mjerenja.
Eventualna materijalna šteta koja bude prouzrokovana navedenim radovima, biće utvrđena i nadoknađena bez odlaganja od strane Komisije koju je formirao podizvođač radova.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.