
08.10.2009 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Fena

Ministarstvo stambene politike Kantona Sarajevo je
8.10.2009. godine organiziralo prezentaciju realiziranih projekata u
vezi s energetskom efikasnošću te prezentaciju studije "Efikasnost
ulaganja u smanjenje toplotnih gubitaka u sektoru kolektivnog stanovanja
u Kantonu Sarajevo u općinama Novi Grad i Novo Sarajevo", koju je, u
saradnji s partnerima, pripremio Centar za ekonomski, tehnološki i
okolinski razvoj - CETEOR.
Ministar stambene politike Kantona
Sarajevo Čedomir Lukić istaknuo je da je to ministarstvo zajedno s još
nekoliko ministarstava prije tri godine pokrenulo projekt energetske
sanacije Sarajeva i da je u tom periodu enegetski sanirano šest
objekata, uglavnom kolektivnog stanovanja.
"Ove
godine imamo dva lokaliteta, odnosno općine Novi Grad i Novo Sarajevo, a
spomenuta studija će nam pomoći kako da odaberemo objekte. Kanton
Sarajevo je za ovu namjenu u protekle tri godine izdvojio tri miliona
KM, a za studiju je izdvojeno 100 hiljada KM", kazao je ministar Lukić.
Studija
obuhvata tehno-ekonomsku analizu stambenih zgrada , odnosno više
hiljada stambenih jedinica na području općine Novi Grad i Novo Sarajevo i
osim termičkih fasada, preporučuje i sanaciju drugih nedostataka na
zgradama poput otvora, krovova i poboljšanje opreme za zagrijavanje.
Direktor
CETEOR-a Dragan Ajanović kazao je da se radi o prvoj studiji takvog
karaktera i da ona za analizirane objekte predviđa energetsku uštedu od
10 do 30 posto, dok je povrat ulaganja na te objekte od sedam do osam
godina.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.