Osam preduzeća iz BiH kooperanti kompanije "Fiat"?

10.06.2010 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: eKapija.ba

Osam preduzeća iz BiH kooperanti kompanije "Fiat"?

Nakon više od pola godine čekanja proizvođači autodelova iz BiH dobili su zeleno svetlo za ulazak u saradnju s kragujevačkom kompanijom "Zastava" u kojoj veliki automobilski gigant "Fiat" proširuje proizvodnju.

Naime, u "Zastavi" od 2012. planiraju pokretanje punog kapaciteta proizvodnje koja će iznositi oko 300 hiljada automobila. Predstavnici ove kompanije su ranije isticali interes za saradnju sa kompanijama iz BiH, budući da imaju dugu tradiciju i kvalitet proizvodnje, a bitna je i blizina tržišta.

Ta mogućnost isticana je i prilikom učestvovanja predstavnika proizvođača iz BiH na prvom sajmu proizvođača autokomponenti jugoistočne Evrope "Auto Compo 2010" održanom pre dva meseca u Kragujevcu.

Prema rečima Midhata Čehajića, sekretara Grupacije automobilske industrije pri Vanjskotrgovinskoj komori BiH, "Fiatu" su poslali listu od osam kompanija iz BiH koje zadovoljavju stroge kriterijume koje zahteva ova kompanija.

- Oni su prihvatili svih osam firmi kao potencijalne dobavljače. Inače, pre uspostavljanja konkretne saradnje izvršiće će audit ovih kompanija kako bi videli jesu li u proizvodnji zadovoljeni svi standardi, od sigurnosti, kvaliteta itd. - kaže on.

Ističe da se uskoro može očekivati i dolazak italijanskih stučnjaka u ove fabrike.

Radi se o kompanijama "Cimos TMD Ai" i "TMD-AGS" iz Gradačca, "Mann Hummel" iz Tešanja, "ASA Prevent" iz Visokog, FAD iz Jelaha, "Famos Adi" iz Sarajeva, firmi "Čajavec FSU" iz Laktaša, te kompaniji "Plamingo" iz Gračanice.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI