
26.09.2008 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: eKapija.ba

Gradonačelnik Dragoljub Davidović potpisao je, 25.
septembra ove godine, Memorandum o saradnji sa menadžerom projekta
"Unapređenje lokalne i regionalne privrede" Njemačkog društva za razvoj
/GTZ/ Kristijanom Kaufholdom, koji podrazumjeva tehničku saradnju koja
će se odvijati u cilju stvaranja pozitivnijeg poslovnog okruženja na
području Banjaluke, saopćio je Odsjek za odnose sa javnošću Grada Banja
Luke.
Istovremeno, direktor Gradske razvojne agencije Nenad Račić
potpisao je sa Kaufholdom Sporazum o partnerstvu, koji se odnosi na
realizaciju projekta "Tehnološki biznis park Banjaluka".
"Saradnja
sa GTZ će se odvijati u cilju stvaranja pozitivnijeg poslovnog okruženja
na području grada koje će podsticajno djelovati na osnivanje novih
malih i srednjih preduzeća, razvoj već postojećih, otvaranje novih
radnih mjesta, pokretanje industrije, kao i privlačenje stranih i
domaćih investitora", rekao je gradonačelnik Davidović, poslije
potpisivanja Memoranduma i Sporazuma.
On je istakao, da je pitanje
zapošljavanja ljudi prioritetno pitanje u Banjaluci jer bez većeg
zapošljavanja nema većeg standarda građana Banjaluke.
Gradonačelnik Davidović je ovom prilikom podsjetio da je broj zaposlenih u septembru ove godine premašio broj zaposlenih iz 1991. godine ali da se promjenila struktura zaposlenosti, te da je broj zaposlenih u industriji manji.
"Cilj je porast zaposlenih u industriji, jer je ona
stvara uslove za izvoz što je vrlo bitna stavka za RS i Banjaluku, zbog
debalanas kad je u pitanju izvoz i uvoz . Rast obima indsutrijske
proizvodnje jeste direktan doprinos da se taj debalans smanji", rekao je
Davidović.
Menadžer projekta "Unapređenje lokalne i regionalne
privrede" GTZ Kristijan Kaufhold je rekao da će GTZ pružiti pomoć,
savjete, informacije i obuku te da je glavni cilj saradnje stvaranje
preduslova za realizaciju projekta "Tehnološki biznis park Banjaluka" u
smislu definisanja potrebnih pripremnih aktivnosti i nosilaca
realizacije istih.
On je rekao da GTZ boravi u BiH već duži niz
godina, te da je od samog početka osnovni cilj ove organizacije
unapređenje privrede.
Direktor Gradske razvojen agencije Nenad Račić je podsjetio da saradnja sa GTZ datira od početka osnivanja Gradske razvoje agencije od 2005. godine, te da je današnje potpisivanje memoranduma i sporazuma nastavak saradnje.
"U prethodnom periodu naša saradnja se odvijala u osnivanju i razvoju klastera i uz pomoć GTZ osnovana su dva klastera , "Drvo" koji se bavi finalnom proizvodnjom namještaja i klaster solarne energije koji vodi aktivnost postavljanja solarnih uređaja na pojedine objekte u gradu u cilju uštede energije", rekao je Račić.
On je istakao da novi memorandum daje mogućnost nastavka saradnje nakon edukacija i priprema i pomoći GTZ-a u izradi idejnog rješenja "Tehnološkog biznis parka" čija je lokacija predviđena u Ramićima , a čiji su sastavni dijelovi industrijske zone, poslovni inkubator, tehnološko razvojni centar i logistički centar.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.