
17.08.2010 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Fena

Tužiteljstvo BiH nije dobilo nikakve upite od austrijskih vlasti o slučaju Hypo Grupe Alpe Adria, potvrdio je danas Feni portparol Tužiteljstva BiH Boris Grubešić.
Dodao je da Tužiteljstvo BiH prati razvoj ovog slučaja.
Republika Hrvatska, odnosno Državno odvjetništvo RH izvijestilo je ranije da intenzivno surađuje s austrijskim vlastima u provjerama spornih kreditnih odnosa Hypo Grupe Alpe Adria s pravnim i fizičkim osobama u Hrvatskoj.
U Austriji je prije nekoliko dana uhapšen Wolfgang Kulterer, bivši predsjednik uprave koruške Hypo Alpe Adria banke. Kulterera se sumnjiči za pronevjeru jer je navodno omogućavao davanje sumnjivih kredita u milionskim iznosima.
Ako ga osude, prijeti mu zatvorska kazna do 10 godina. Pošto su 2006. otkriveni neprijavljeni gubici u banci, Kulterer je morao dati ostavku, a banka se počela gušiti u problemima sve dok je 2009. austrijska država nije kupila za simbolična tri eura.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.