10.12.2013 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Fena
Bivši ministar trezora i financija naglašava kako se i dobivena novčana sredstva iz "IPE" inače sporo troše što je također jedan od većih problema ekonomskog razvoja zemlje.
Komentirajući informaciju kako je BiH izgubila 45 milijuna eura pomoći kojima se pomaže približavanje zemalja – kandidata za članstvo u EU, zastupnik u Parlamentu BiH i bivši ministar trezora i financija Dragan Vrankić izjavio je za FENU kako je nepostojanje političkog konsenzusa glavni problem kada su u pitanju IPA fondovi.
Osim tog problema, Vrankić je kao problem naveo i Republiku Srpsku koja, po njegovim riječima, ništa ne želi prenositi na državnu razinu, od poljoprivrede, sustava plaćanja .... zbog čega se ne mogu uspostaviti potrebne državne institucije koje zahtijeva Bruxelles.
"BiH ne bi ništa izgubila kada bi se postigao politički dogovor i konsenzus oko ključnih pitanja napretka zemlje. Međutim, nepostojanje političkog dogovora i konsenzusa, kao i međusobno neuvažavanje, glavni su kočničar kako gubljenja novca iz IPA fondova tako i generalno ekonomskog razvitaka BiH", smatra Vrankić.
Bivši ministar trezora i financija naglašava kako se i dobivena novčana sredstva iz "IPE" inače sporo troše što je također jedan od većih problema ekonomskog razvoja zemlje.
"Imamo, koliko god hoćete, kredita za investicije koji nisu potrošeni, a za koje plaćamo zatezne kamate itd.", naglašava on.
"Zbog čega se ti novci ne troše, treba pitati pojedinačno one koji ih ne troše. Siguran sam da ih ne troše zato što ne znaju, ili imaju političke prijepore", zaključio je Vrankić
Podsjećamo, BiH je izgubila 45 milijuna eura pomoći zbog nepostizanja dogovora oko presude Sejdić-Finci. I dok duge zemlje željno iščekuju ovakva sredstva kako bi ih ulagale u razvoj, BiH i već dobivena sredstva ne zna uložiti, a za gubljenje dodatnih sredstva nikad nitko ne odgovora.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.