Akta header logo
Pocetna link logo

vijesti

Registar link logo

registar

Tenderi link logo

tenderi

logo
VIJESTI
INVESTICIJE
KAPITAL
EU
NAJAVE
LIČNOSTI
KARIJERA
PAUZA
ANALIZE
PODCAST
PROMO
Akta headerlogo
VIJESTI
Bosna i HercegovinaRegijaSvijet
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
INVESTICIJE
ProjektiUrbanizamNekretnineImovina u stečajuPrivatizacija
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
KAPITAL
IzvještajiSvjetske berzeBH berzeDioniceBankarstvoLegislativa
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
EU
PolitikaEkonomijaFondoviNatoMapEu integracijeRiječi stručnjaka
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
NAJAVE
Konferencije i kongresiSajmovi i izložbeDogađajiSeminari i edukacije
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
LIČNOSTI
SvijetKultura i sportPrivreda i politikaKolumna
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
KARIJERA
LeadershipTips and tricks
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
ANALIZE
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
Akta footer logo

Poslujte bolje!

Instagram
Facebook
YouTube
Tiktok
LinkedIn
Viber
Twitter
Rss
POČETNA
  • Vijesti
  • Investicije
  • Kapital
  • Eu
  • Najave
  • Ličnosti
  • Karijera
  • Pauza
  • Analize
  • Podcast
  • Promo
REGISTAR
  • Pretraga registra
  • Ponuda usluga Registra
TENDERI
  • Pretraga Tendera i drugih Javnih poziva
  • Ponuda usluga Tenderi
PROMO
  • Pregled promo članaka
  • Ponuda promo usluga
AKTA.BA
  • O Nama
  • Kontakt
  • Cjenovnik
  • Certifikat izvrsnosti
  • Marketing
  • Medijsko pokroviteljstvo

Uslovi korištenjaPolitika privatnostiUređivačke smjerniceČesta pitanja

Copyright ©2005 - 2026 Akta.ba Sva prava zadržana.

Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača. Ova elektronska serijska publikacija registrovana je pod ISSN brojem: ISSN 1986-6968 (Online)

POČETNA
  • Vijesti
  • Investicije
  • Kapital
  • Eu
  • Najave
  • Ličnosti
  • Karijera
  • Pauza
  • Analize
  • Podcast
  • Promo
REGISTAR
  • Pretraga registra
  • Ponuda usluga Registra
TENDERI
  • Pretraga Tendera i drugih Javnih poziva
  • Ponuda usluga Tenderi
PROMO
  • Pregled promo članaka
  • Ponuda promo usluga
AKTA.BA
  • O Nama
  • Kontakt
  • Cjenovnik
  • Certifikat izvrsnosti
  • Marketing
  • Medijsko pokroviteljstvo

AKTA APLIKACIJA

Google play Akta aplikacijaapple store Akta aplikacija
Kosovske vize šamar za bh. privrednike

13.02.2014 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Al-Jazeera Balkans

Kosovske vize šamar za bh. privrednike

Odluka Kosova da recipročno uvede vize bh. građanima omogućava konkurenciji da brže i efikasnije nastupi na tržištu Kosova u odnosu na bh. kompanije i očekivano je da dođe do gubitaka u poslovanju.

Odluka Kosova da recipročno uvede vize bh. građanima omogućava konkurenciji da brže i efikasnije nastupi na tržištu Kosova u odnosu na bh. kompanije i očekivano je da dođe do gubitaka u poslovanju, smatraju menadžeri iz Bosne i Hercegovine, koji takav politički potez vide kao još jednu otežavajuću okolnost za razvoj odnosa dvije privrede, piše Al-Jazeera Balkans.

Jedan od bh. izvoznika na Kosovo, na kojeg će utjecati uvođenje viznog režima, jeste i AS Grupacija kojoj je kosovsko tržište bitna destinacija za plasman prehrambenih proizvoda.

"Kada je u pitanju realizacija našeg izvoza na Kosovo, do sada je bio izražen problem što kupci sa Kosova nisu mogli doći kod nas. A sada ćemo morati i sami prolaziti proceduru dobijanja viza", objašnjava Adis Hasaković iz kompanije Media Content Management, koja radi promociju AS Grupacije.

Dodaje da odluka o uvođenju viza svakako može usporiti dinamiku izvoza zbog procedura dobijanja viza, a i povećati troškove.

Nakon što je Kosovo uvelo recipročnu mjeru, građani BiH koji žele putovati tamo prvo će morati u Tiranu, u Ambasadu Republike Kosovo, gdje će dobiti vizu za 40 eura.

"Zbog faktora vremena sasvim je za očekivati kako može doći do gubljenja najmanje jedne mjesečne narudžbe u okviru jedne poslovne godine, zbog kašnjenja u terminima isporuka roba, a tu su i cijena vize, putnički troškovi preuzimanja vize u Tirani", navodi Hasaković.

Prema podacima Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine, ova zemlja je u 2013. na kosovsko tržište izvezla robu u vrijednosti više od 80 miliona eura, što je Kosovo pozicioniralo na 10. mjesto po izvozu i čini 1,87% od ukupnog bosanskohercegovačkog izvoza.

Manje posla za prijevoznike

Uvođenje viza bh. građanima ostavit će još jedan trag na ekonomiju ove zemlje. Naime, kompanije iz BiH prinuđene su angažirati transportne kuće iz zemalja koje su priznale Kosovo, čijim vozačima ne treba viza, kako bi obavili posao isporuke roba.

"Na taj način gube naši prevoznici i domaće kompanije kao i kompanije sa Kosova, jer plaćaju skuplje usluge transporta", mišljenja je Hasaković.

Za AS Grupaciju, čiji je dio Vispak iz Visokog, kosovsko tržište je bitno zbog izvoza hrane i začina iz osmišljenog programa pod nazivom “Bosanska kuhinja”.

Kako tvrde iz kompanije, to je tržište od 2,5 miliona stanovnika sa stalnim porastom nataliteta, a prednost za poslovanje je i posjedovanje halal certifikata, što su prepoznali i kupci sa Kosova.

"Većina stanovništva je islamske vjere, pa je za očekivati da će se tržište halal proizvoda stalno povećavati. U planu je proširivanje asortimana sa čajevima, kafom i drugim proizvodima", ističu.

Privrednici iz BiH imaju jedinstven stav da je kosovsko tržište, iako ne tako veliko, bitno za ekonomiju, budući da je jedno od rijetkih sa kojim BiH ostvaruje velik suficit u vanjskotrgovinskoj robnoj razmjeni.

Zbog toga je realno očekivati negativne posljedice kako za robnu razmjenu tako i za prijevoznike i druge kompanije iz oblasti usluga, smatra Enes Ališković, direktor Agencije za promociju izvoza Bosne i Hercegovine pri Vanjskotrgovinskoj komori BiH, koji dodaje da je trenutno, ipak, rano govoriti o tačnim procjenama mogućih gubitaka.

"Troškovi izdavanja viza i gubitak vremena će prouzročiti povećanje troškova poslovanja, a samim tim i smanjenje konkurentnosti bh. roba i usluga u poređenju sa proizvodima i uslugama susjednih zemalja koje se ne suočavaju sa ovim problemom."

Kako ističe Ališković, ukoliko bude komplicirana procedura izdavanja viza, moguće je očekivati i prestanak poslovanja određenog broja bh. kompanija na ovom tržištu, posebno u sektoru usluga.

"Stoga, u rješavanju ovog problema bh. vlasti se trebaju voditi prije svega ekonomskim interesima bh. privrede, kao što su to uradile i neke susjedne zemlje", zaključuje.

Udvostručen izvoz na Kosovo

Bosna i Hercegovina je u 2013. na Kosovo izvozila proizvode od metala, proizvode industrije građevinskih materijala, farmaceutske, higijenske te proizvode prehrambene industrije kao što su mlijeko i mliječni proizvodi, ulje, konditorski proizvodi, mesne prerađevine i vodu čiji je izvoz onemogućen ili u manjoj mjeri zastupljen kada se radi o ključnom bh. izvoznom tržištu EU-a.

Osim robne razmjene značajni su i građevinsko-inženjerski poslovi, koje na kosovskom tržištu realiziraju bh. kompanije.

"Poredeći sa drugim izvoznim tržištima, gdje bh. privreda u velikoj mjeri izvozi proizvode nižeg stepena obrade, u izvozu na tržište Kosova dominiraju proizvodi sa većom dodanom vrijednošću", navodi Ališković.

Kako kaže, budući da je Kosovo u okviru CEFTA sporazuma, što omogućava bescarinsko poslovanje te nema značajnijih tehničkih barijera za plasman roba i usluga, interes bh. kompanija za ovo tržište je veliki.

Tome u prilog govori i činjenica da je izvoz bh. proizvoda na kosovsko tržište u posljednjih pet godina udvostručen.

Osim Srbije, BiH je jedina zemlja u regiji koja nije priznala nezavisnost Kosova i uspostavila diplomatske odnose s tom zemljom, zbog protivljenja predstavnika vlasti iz bh. entiteta Republika Srpska. 

Ministarstvo vanjskih poslova BiH uputilo je Vijeću ministara BiH prijedlog da ova zemlja prizna putne isprave Kosova, kao što su to uradile zemlje članice Evropske unije koje nisu priznale nezavisnost Kosova i nemaju međusobne diplomatske odnose. Prijedlog je proslijeđen Predsjedništvu BiH koje o tome donosi konačnu odluku.

U međuvremenu, uspostavljena je još jedna dodatna barijera bh. izvoznicima, ali i običnim građanima, koja se prema mišljenju privrednika sigurno mogla izbjeći.

Kosovske vizevizevize za kosovokosovoizvoz na kosovoAdis Hasakovićas grupacijaas groupBosanska kuhinjavispakvanjskotrgovinska razmjenadeficitsuficitizvozEnes AliškovićAgencija za promociju izvoza Bosne i Hercegovine

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE FIRME

VTK BiH/STK BiH Sarajevo

Branislava Đurđeva 10 71000 Sarajevo

AS d.o.o. Jelah-Tešanj

Industrijska zona Ekonomija broj 5 74260 Tešanj

Ministarstvo vanjskih poslova BiH Sarajevo

Musala 2 71000 Sarajevo

Vijeće ministara/Savjet ministara BiH

Trg BiH br. 1 71000 Sarajevo

D.D. VISPAK prehrambena industrija Visoko

Ozrakovići bb 71300 Visoko

POVEZANE VIJESTI

plan rasta

Plan rasta na bh. način: "Mic po mic", "preko glave", nula reformi i nula eura

plan rasta

22.05.2026

|ISTIČE 2027. GODINE

Plan rasta na bh. način: "Mic po mic", "preko glave", nula reformi i nula eura

komra

VTK BiH objasnila šta će značiti uvođenje novih graničnih prijelaza prve kategorije

komra

22.05.2026

|STATUS BIP

VTK BiH objasnila šta će značiti uvođenje novih graničnih prijelaza prve kategorije

km

BiH povećala naknade za prijevoz: Iz budžeta ide dodatnih 7,3 miliona KM

km

21.05.2026

|POZNAT IZNOS

BiH povećala naknade za prijevoz: Iz budžeta ide dodatnih 7,3 miliona KM

Krišto

GP Gradiška postaje BIP prijelaz, očekuje se brži promet robe i putnika

Krišto

21.05.2026

|RJEŠENJE ZA GRADIŠKU

GP Gradiška postaje BIP prijelaz, očekuje se brži promet robe i putnika

vijeće ministara

Vijeće ministara BiH usvojilo budžet za 2026. u iznosu od 1,58 milijardi KM

vijeće ministara

21.05.2026

|NAJVIŠE NOVCA IDE NA PLATE

Vijeće ministara BiH usvojilo budžet za 2026. u iznosu od 1,58 milijardi KM

gp svilaj

Načelnik Odžaka: Svilaj čeka pet godina, Gradiška nekoliko sati: Koga više folirate?

gp svilaj

20.05.2026

|DVOSTRUKI ARŠINI

Načelnik Odžaka: Svilaj čeka pet godina, Gradiška nekoliko sati: Koga više folirate?

Gradiška prelaz

Ugrožen bh. izvoz: VTK BiH traži hitno otvaranje novog mosta u Gradišci

Gradiška prelaz

19.05.2026

|PRIVREDA NA ČEKANJU

Ugrožen bh. izvoz: VTK BiH traži hitno otvaranje novog mosta u Gradišci

sjednica

Vijeće ministara BiH nije usvojilo prijedlog o privremenom otvaranju novog GP Gradiška

sjednica

19.05.2026

|NAKON URUŠAVANJA DIJELA MOSTA

Vijeće ministara BiH nije usvojilo prijedlog o privremenom otvaranju novog GP Gradiška

BiH

PSBiH razmatrao stanje čelične industrije i Nova Željezara Zenica

BiH

19.05.2026

|HITNA SJEDNICA PREDSTAVNIČKOG DOMA

PSBiH razmatrao stanje čelične industrije i Nova Željezara Zenica

gradiška

Gradiška zatvorena, Vijeće ministara će imati hitnu sjednicu

gradiška

19.05.2026

|NAKON URUŠAVANJA DIJELA MOSTA

Gradiška zatvorena, Vijeće ministara će imati hitnu sjednicu

municija

Kosovo gradi prvu fabriku municije: Počela proizvodnja “Made in Kosovo”

municija

18.05.2026

|JAČANJE VOJNE INDUSTRIJE

Kosovo gradi prvu fabriku municije: Počela proizvodnja “Made in Kosovo”

sastanak

Christian Schmidt i Guterres u UN-u: Stabilnost BiH u fokusu

sastanak

09.05.2026

|MEĐUNARODNI RAZGOVOR

Christian Schmidt i Guterres u UN-u: Stabilnost BiH u fokusu

e commerce

Let's do eCommerce: Sarajevo 14. maja postaje centar regionalne digitalne trgovine

e commerce

08.05.2026

|CHECKOUT THE FUTURE

Let's do eCommerce: Sarajevo 14. maja postaje centar regionalne digitalne trgovine

šarić

Moguće olakšice za bh. vozače u Hrvatskoj kroz izmjene Zakona o strancima

šarić

07.05.2026

|NAJAVIO FORTO

Moguće olakšice za bh. vozače u Hrvatskoj kroz izmjene Zakona o strancima

tešanj sajam press

Sajam privrede Tešanj - Fokus na energetsku održivost i partnerstvo sa SAD-om

tešanj sajam press

06.05.2026

|OD 23. DO 26. SEPTEMBRA

Sajam privrede Tešanj - Fokus na energetsku održivost i partnerstvo sa SAD-om

povrat PDV-a

Povrat PDV-a na nekretninu: Ko ostvaruje pravo nakon 12. aprila i šta se čeka?

povrat PDV-a

06.05.2026

|STAMBENO PITANJE

Povrat PDV-a na nekretninu: Ko ostvaruje pravo nakon 12. aprila i šta se čeka?

novac

BiH pred sivom listom Moneyvala: Banke stabilne, ali transakcije sporije i skuplje

novac

05.05.2026

|FINANSIJSKA STABILNOST

BiH pred sivom listom Moneyvala: Banke stabilne, ali transakcije sporije i skuplje

MOBiH

First Balkan Shield 2026 u septembru: Sajam vojne industrije u Sarajevu

MOBiH

04.05.2026

|VOJNA INDUSTRIJA BIH

First Balkan Shield 2026 u septembru: Sajam vojne industrije u Sarajevu