
09.03.2010 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: eKapija.ba

Građani Tuzle, ali i Tuzlanskog kantona 08. marta 2010. godine su ubrali plod dugogodišnjeg rada Općine Tuzla na ostvarenju strateškog cilja energetske efikasnosti i čistijeg zraka.
Dugogodišnji rad na realizaciji plana zaštite okoliša i širenja mreže toplifikacije, uz istovremeno smanjenje broja ložišta na ugalj, urodio je plodom u vidu realizacije nekoliko značajnih projekata u 2010. godini.
Jučer je ostvaren san od prije 25 godina, a to je priključenje Univerzitetskog kliničkog centra na sistem daljinskog grijanja što je iz pogona izbacilo kotlanu na ugalj, koja je bila najveći aerozagađivač istočnog dijela grada.
"Slijedeći korak započinjemo u ovom istom mjesecu a to je priključenje na sistem daljinskog grijanja Klinike za plućne bolesti u Slavinovićima i Dragodola kao dijela MZ Tušanj. Ovo smo postigli zahvaljujući sredstvima vlade Kraljevine Holandije, uz tehničku podršku UNDP-a i sredstvima i danonoćnim radom Komunalne i drugih službi Općine Tuzla, JKP Centralno grijanje Tuzla i UKC Tuzla", kazao je danas načelnik Općine Tuzla Jasmin Imamović.
Nakon objekata UKC-a, u istočnom dijelu Tuzle, Dragodola u središnjem dijelu, zahvaljujući sredstvima Elektroprivrede BiH nastavlja se širenje mreže toplifikacije i u zapadnom dijelu Tuzle u prostor MZ Bukinje i Šićki Brod.
U širenje mreže toplifikacije, za oko 200.000 m² novotoplificiranih prostora, bit će uloženo gotovo sedam miliona KM. Jedna petina ovog novca je iz budžeta Općine Tuzla, a ostatak je osiguran dosadašnjim i sadašnjim radom Općine, znanjem i dobrom saradnjom s vladom Kraljevine Holandije, UNDP-em i Elektroprivredom BiH.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.