
20.02.2009 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Oslobođenje

Bosna i Hercegovina je već u recesiji, smatraju stručnjaci, a jedan od pokazatelja je i drastičan pad industrijske proizvodnje u FBiH u januaru 2009. godine, koja je u odnosu na prosječnu mjesečnu proizvodnju iz 2008. godine manja za 19,2 posto, dok je u odnosu na proizvodnju iz decembra 2008. manja za 21,2 posto.
"Već u posljednjem kvartalu prošle godine bio je evidentan pad ekonomske aktivnosti, to se nastavlja i u ovom kvartalu, čisto tehnički posmatrano, pad ekonomske aktivnosti u dva kvartala uzastopno je recesija, međutim, recesija je na sceni već duže i tu nema nikakve dvojbe. Već su uslijedila otpuštanja radnika od oktobra, to se evo nastvilo i u januaru, industrijska proizvodnja je u padu, potrošnja stanovništva je smanjena, plate stagniraju, a cijene ne idu naniže", kazao je profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu Fikret Čaušević.
Dakle, dešava se ekonomska stagnacija, odnosno pad ekonomskih aktivnosti, naglasio je on.
"Svakako da ne trebamo situaciju predstavljati gorom nego što jeste, ali trebamo biti objektivni i pokušati pronaći način kako da reagujemo što prije. Kriza nije nastala u BiH, ona nam je uvezena, ali kriza pogađa velike svjetske ekonomije, srednje ekonomije i sigurno neće zaobići ni BiH", kazao je profesor EFS-a.
Prema njegovim riječima, naše tržište je vezano za EU, ako je tamo smanjena potražnja, onda se mora i ovdje smanjiti proizvodnja u velikim bh. kompanijama koje su nosioci izvoza kao Arcelor Mitall, Aluminij, Birač, stotinama ljudi će biti smanjene plaće, možda će neki biti i otpušteni, to je direktna posljedica globalizacije.
"Ovdje ne želimo nekoga plašiti, samo moramo biti objektivni. Može biti simpatična izjava premijera Špirića da će nas kriza zaobići, ali ne možemo prikrivati problem, nego moramo biti objektivni i pripremiti se", kazao je Čaušević.
Predsejdnik Vanjskotrgovinske komore BiH Milan Lovrić je mišljenja da ovako drastičan pad industrijske proizvodnje sigurno može biti i jeste pokazatelj da je BiH u recesiji.
Prema njegovim riječima, špediteri također ukazuju da je promet robe u padu, što govori da je ekonomska aktivnost u BiH smanjena.
"Mi nemo ažurne podatke o vanjskotrgovinskoj razmjeni jer već dugo od Uprave za indirektno oporezivanje BiH ne dobivamo te podatke tako da ne možemo napraviti analizu koja bi bila komparativna. Očigledno da naše najznačajnije kompanije koje su naši najveći izvoznici imaju smanjenu proizvodnju. Sigurno je da ulazimo u jedno teško razdoblje recesije, činjenice pokazuju da je tako i moramo ozbiljno pristupiti tom problemu", kazao je Lovrić.
Kada je Centralna banka BiH ukazala na mogućnost korištenja slobodnih deviznih rezervi i pomoć entitetskim razvojnim bankama, sve je to bilo dobro, ali BiH nema objektiviziranu situaciju da na osnovu činjenica znamo gdje treba pomoć i kome treba pomoć, dodao je predsjednik VTK-a BiH.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.