
25.12.2008 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Fena

Potpisivanje protokola o saradnji radi realizacije
projekta "Čista rijeka Miljacka" upriličeno je danas u prostorijama
Sarajevske regionalne razvojne agencije - SERDA.
Protokol su
potpisali direktor SERDA-e Ševkija Okerić, gradonačelnica Grada Sarajeva
Semiha Borovac, gradonačelnik Grada Istočno Sarajevo Radomir Kezunović,
ministar prostornog uređenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo Abid
Jusić, kantonalni ministar privrede Abid Šarić, te predstavnici općina
Centar, Novo Sarajevo, Stari Grad, Novi Grad, Ilidža i Općine Pale.
Cilj
ovog projekta je očuvanje i poboljšanje kvaliteta vode, osiguranje
čistoće, zaštita resursa i ekosistema rijeke Miljacke i promocija
turističkih lokaliteta uz Miljacku te razvoj ekološke svijesti
stanovništva.
U okviru projekta planirana je izrada studije kojom
bi se definirali konkretni programi i aktivnosti na uređenju Miljacke,
uz procjenu potrebnih finansijskih sredstava i zajednički nastup prema
donatorima i partnerima u projektu.
"Ovaj projekt je strateški
važan za sarajevski bazen. On treba da riješi pitanje čiste rijeke
Miljacke, odnosno da osigura da se u jednom procesu sva kanalizaciona
mreža i ono što zagađuje rijeku Miljacku otkloni i da Miljacka bude
čista rijeka i da Sarajevo tako bude ekološki čist grad", kazao je
direktor SERDA-e Ševkija Okerić.
Gradonačelnica Sarajeva Semiha Borovac je kazala da je ovo projekt koji građani Grada Sarajeva već dugo čekaju.
"Grad
Sarajevo je zajedno s Ministarstvom privrede KS-a već dosta uložio u
čišćenje korita Miljacke, što se pokazalo na neki način i neefikasnim,
jer jedino cjelovit projekt, koji će obuhvatiti sve općine kroz koje
teče rijeka Miljacka, uspjet će da omogući da Miljacka cijelom svojom
dužinom postane čista i ekološki zdrava", kazala je gradonačelnica
Borovac.
Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Radomir Kezunović je naglasio kako je ovo jedan projekt koji objektivno treba ovoj regiji.
"Osim Miljacke nadamo se da ćemo slične projekte krenuti da radimo na nekim drugim našim vodotocima", kazao je Kezunović.
U
prvoj fazi, potpisnici Protokola osigurali su 531.000 KM, od čega SERDA
učestvuje da 200.000 KM. Grad Sarajevo i Istočno Sarajevo izdvojili su
po 50.000 KM.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.