Otkupiti sav ovogodišnji rod pšenice

24.06.2014. 08:21 / Izvor: SRNA
Otkupiti sav ovogodišnji rod pšenice

​Prerađivači i mlinsko–pekarska industrija trebali bi otkupiti sav ovogodišnji rod pšenice, zaključak je sastanka predstavnika poljoprivrednih proizvođača, mlinsko-pekarske industrije.

Prerađivači i mlinsko–pekarska industrija trebali bi otkupiti sav ovogodišnji rod pšenice, zaključak je sastanka predstavnika poljoprivrednih proizvođača, mlinsko-pekarske industrije i nadležnih institucija Republike Srpske.

Savjetnik u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srpske Gordana Rokvić rekla je da učesnici sastanka apeluju na predstavnike prerađivača i mlinsko–pekarske industrije da treba otkupiti sav ovogodišnji rod pšenice koja je za ljudsku ishranu, a onu koja ne zadovoljava kriterijume za proizvodnju hljeba, treba usmjeriti na proizvodnju stočne hrane.

Na sastanku je zaključeno da je potrebno da se u otkup pšenice, uz subjekte mlinsko-pekarske industrije, uključe i Robne rezerve.

"Sugerisano je predstavnicima proizvođača i mlinsko-pekarske industrije da započnu intezivan dijalog oko formiranja otkupne cijene pšenice za ovu godinu", naglasila je Rokvićeva.

Rokvićeva je navela da je jedan od dogovora bio i potreba obezbjeđenja premije po kilogramu za svu proizvedenu količinu pšenice u ovoj godini, bilo da zadovoljava kvalitet za ljudsku ishranu ili za stočnu hranu, kao i po hektaru za novu sjetvu koja će uslijediti na jesen.

Na sastanku je konstatovano da je od 45.000 hektara, koliko je posijano u ovoj godini, uništeno oko 13 odsto, a ovogodišnji gubitak roda pšenice može dostići 20 miliona KM.

Prema procjeni resornog ministarstva, 50 odsto ovogodišnjeg roda pšenice ispunjavaće kvalitet za ljudsku ishranu, dok će preostala količina biti preusmjerene na proizvodnju stočne hrane na poljoprivrednim gazdinstvima.

Rokvićeva je istakla da cijena hljeba ne može biti uslovljena isključivo cijenom domaće pšenice, jer Srpska svoje potrebe za hljebnim žitom zadovoljava i iz uvoza.

"Procjenjujemo da će oko 20.000 tona domaće pšenice biti raspoloživo za mlinsko-pekarsku industriju, a preostale količine iz uvoza, gdje se uvozne cijene formiraju na berzama žitarica", rekla je Rokvićeva.

Izvršni direktor u bijeljinskom "Žitoprometu" Milan Trninić rekao je da će biti primljena sva pšenica koju proizvođači dostave u ovu firmu, koja će biti klasifikovana u zavisnosti od toga da li je po kvalitetu za ljudsku ishranu ili stočnu hranu.

On je istakao da pšenica koju budu napale bolesti neće biti primljena u "Žitopromet".

Trninić je podsjetio da je "Žitopromet" prošle godine otkupio 16.000 tona pšenice, a očekuje da će ove godine ta količina biti prepolovljena.

Direktor Poljoprivrednog dobra "Napredak" iz Pelagićeva Aleksa Stakić rekao je da očekuju prosječan prinos pšenice oko 4,1 tona po hektaru, dodajući da se gubici uzrokovani poplavama i padavinama kreću od 15 do 35 odsto, u zavisnosti od kvaliteta.

On smatra dobrom stimulativnu mjeru od pet feninga po kilogramu pšenice, koje daje resorno Ministarstvo.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Vijesti