LinkedIn Tiktok

Foto: Getty Images

16.12.2025 |

Vijesti / SVIJET

Izvor: PC Press

DSA EU

Irska pokrenula istragu protiv TikToka i LinkedIna zbog digitalnih usluga

Irsko regulatorno tijelo pokrenulo je postupke protiv TikToka i LinkedIna zbog sumnje u neusklađenost sa Zakonom o digitalnim uslugama EU.

Irsko regulatorno tijelo pokrenulo je postupke protiv kompanija TikTok i LinkedIn zbog sumnje da nisu u potpunosti usklađene sa Zakonom o digitalnim uslugama.

Predmet istrage su sistemi koje ove platforme koriste za prijavljivanje nezakonitog sadržaja, a fokus je stavljen na način njihove tehničke i funkcionalne implementacije. Prema navodima regulatora, uočeni su elementi dizajna korisničkog interfejsa koji mogu biti obmanjujući, što potencijalno umanjuje efikasnost prijavljivanja i naknadnog uklanjanja ilegalnog sadržaja.

Nadležni smatraju da pojedini mehanizmi mogu dovesti korisnike u zabludu, ostavljajući utisak da je sadržaj prijavljen kao nezakonit, iako proces prijave u praksi ne funkcioniše na očekivani način.

Po istoj osnovi ranije je otvorena i odvojena istraga protiv platforme X, kao i protiv AI asistenta Grok.

Kako prenosi PC Press, regulatorni postupak je još u toku, a konačne odluke i eventualne mjere zavisit će od rezultata provedenih istraga i procjene usklađenosti sa važećim propisima.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI