
Foto: Getty Images
23.01.2026 |
Vijesti / SVIJET
Izvor: Forbes BiH
SAD i Kina postigli sporazum: Oracle i investitori preuzimaju TikTok u SAD-u, čime je izbjegnuta zabrana rada popularne aplikacije.
Sjedinjene Američke Države i Kina u četvrtak su priveli kraju sporazum kojim se grupi investitora, uz saglasnost administracije Donalda Trumpa, uključujući kompaniju Oracle, prepušta kontrola nad američkim dijelom TikToka, objavili su brojni mediji. Time je popularnoj aplikaciji omogućeno da nastavi s radom na američkom tržištu na neodređeno vrijeme, nakon što je ranije bila suočena s mogućnošću zabrane.
Prema dostupnim informacijama, tehnološka kompanija Oracle, privatni investicijski fond Silver Lake i investicijska firma MGX iz Abu Dhabija bit će vodeći investitori u novoformiranom američkom entitetu, koji će poslovati pod nazivom TikTok USDS. Svaka od ove tri kompanije imat će po 15 posto vlasničkog udjela, dok će Oracle preuzeti upravljanje podacima korisnika TikToka u Sjedinjenim Američkim Državama.
Kako je navedeno u saopćenju objavljenom u četvrtak, algoritam za preporuku sadržaja na TikToku bit će ponovo treniran, testiran i unaprijeđen u okviru zajedničkog preduzeća. Novoformirana kompanija djelovat će samostalno, a njeno poslovanje nadzirat će sedmočlani upravni odbor. Među članovima odbora su savjetnik izvršnog direktora Oraclea Kenneth Glueck, suizvršni direktor Silver Lakea Egon Durban te glavni strateg i sigurnosni službenik u MGX-u David Scott.
Za izvršnog direktora američkog poslovanja TikToka imenovan je Adam Presser, dosadašnji direktor operacija te povjerenja i sigurnosti u TikToku, koji je ranije obavljao rukovodeće funkcije u kompaniji Warner Bros.
Podsjećamo, u aprilu 2024. godine tadašnji predsjednik SAD-a Joe Biden potpisao je zakon kojim se od matične kompanije TikToka, ByteDancea, zahtijevalo da proda američke operacije aplikacije kupcu odobrenom od američkih vlasti ili se suoči s potpunom zabranom rada u SAD-u. Zakon je usvojen nakon što su zakonodavci izrazili zabrinutost zbog mogućeg utjecaja aplikacije na javno mnijenje, kao i rizika da kineske vlasti mogu doći do osjetljivih podataka američkih korisnika.
Vrhovni sud SAD-a kasnije je potvrdio zakon, što je rezultiralo privremenim, 14-satnim prekidom rada TikToka u SAD-u početkom prošle godine. Rad aplikacije obnovljen je nakon izvršne uredbe predsjednika Donalda Trumpa, kojom je produžen rok za postizanje dogovora. Tokom 2025. godine Trump je potpisao više izvršnih uredbi kojima je taj rok dodatno produžavan, sve do konačnog postizanja sporazuma.
Trump se povodom dogovora oglasio na društvenoj mreži Truth Social, gdje je naveo: "Tako sam sretan što sam pomogao u spašavanju TikToka! Sada će biti u vlasništvu grupe velikih američkih patriota i investitora, najvećih na svijetu, i bit će važan glas… Samo se nadam da ću u dalekoj budućnosti biti zapamćen od onih koji koriste i vole TikTok.“
U istoj objavi, Trump je zahvalio kineskom predsjedniku Xi Jinpingu na saradnji, ističući da je "na kraju odobrio dogovor", uz napomenu da je mogao postupiti drugačije, ali da cijeni njegovu odluku, prenosi Forbes.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.