Slovenska vlada sredinom godine uvodi pristojbu za obnovu cesta

11.01.2016 |

EU / EKONOMIJA

Izvor: Fena

Slovenska vlada sredinom godine uvodi pristojbu za obnovu cesta

Slovenska vlada sredinom godine planira uvođenje dodatne pristojbine na naftne derivate i električnu struju, kako bi osigurala sanaciju i bolje održavanje oko 6000 kilometara cesta koje su sada u lošem stanju.

Slovenska vlada sredinom godine planira uvođenje dodatne pristojbine na naftne derivate i električnu struju, kako bi osigurala sanaciju i bolje održavanje oko 6000 kilometara cesta koje su sada u lošem stanju.

U prvoj godini potrošači bi plaćali dodatnih tri posto na sadašnju cijenu litre derivata i kilovatsat električne struje. Izdvajanje bi se, prema strateškom planu investicija u prometnu infrastrukturu, u 2017. povećalo na 6 posto, a u 2018. na 9 posto.

Ministar prometa Peter Gašperšič izjavio je kako je to jedini način da se dođe do novih, neophodnih sredstava za održavanje cesta i da plan nema alternative. Prema njegovim riječima, sadašnjih 145 milijuna eura godišnje, koliko se u tu svrhu nabere od doprinosa za ceste koji plaćaju vlasnici vozila, nije dovoljno budući da je potrebno oko 250 milijuna godišnje da bi se ceste u roku od šest godina popravile i dovele u red.

Novi se doprinos planirao uvesti prošle godine kao tzv. "benzinski cent", ali se od toga privremeno odustalo zbog prosvjeda gospodarske i obrtničke komore koje tvrde da se radi o još jednom nametu na gospodarstvo ovisno o transportnim uslugama i energiji.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI