Irska preuzela predsjedavanje Vijećem EU

03.01.2013 |

EU / POLITIKA

Izvor: Ceppei

Irska preuzela predsjedavanje Vijećem EU

Irskoj je ovo sedmo predsjedništvo i pada tačno na 40. obljetnicu ulaska zemlje u Europsku uniju.

 

Prvog januara 2013. godine Irska je preuzela rotirajuće šestomjesečno predsjedništvo Vijećem Europske unije. Irskoj je ovo sedmo predsjedništvo i  pada tačno na 40. obljetnicu ulaska zemlje u Europsku uniju. Irska, koja je prije dvije godine spašena od bankrota finansijskom pomoći EU i Međunarodnoga monetarnog fonda, za geslo svoga predsjedništva izabrala je: Stabilnost, rast i radna mjesta.Enda Kenny, irski premijer ili taoiseach kako se naziva na irskom ili gaelskom jeziku, u svojoj poruci u povodu preuzimanja predsjedništva istaknuo je da pod stabilnošću misli na napredak u upravljanju eurozonom i na sprječavanje budućih kriza kroz reforme bankarskog sektora.

S prvim danom sedmog irskog predsjedništva navršilo se  40 godina od kada je Irska  zajedno s Velikom Britanijom i Danskom ušla u tadašnju Europsku ekonomsku zajednicu 1. januara 1973. , što je ujedno bilo i prvo proširenje. Kada je ušla u Europsku ekonomsku zajednicu, bila je najsiromašnija članica, a početkom ovoga vijeka Irska je prozvana keltskim tigrom nakon što se uvrstila među ekonomskei najuspješnije članice.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI