Pirc Musar

Foto: AFP

24.11.2025 |

EU / POLITIKA

Izvor: Nezavisne novine

SLOVENSKI PARLAMENT

Slovenci odbacili zakon o potpomognutom samoubistvu

Slovenci su na referendumu većinom odbili zakon o potpomognutom samoubistvu. Prebrojano 95% listića, kvorum premašen, čeka se potvrda rezultata.

Na referendumu održanom u nedjelju u Sloveniji većina glasača izjasnila se protiv zakona o potpomognutom samoubistvu, koji je parlament te zemlje usvojio u julu ove godine.

Prema preliminarnim rezultatima, 53,07 posto izašlih birača odbilo je ovaj propis, dok je podršku zakonu dalo 46,93 posto glasača.

Slovenski propisi predviđaju da se zakon može poništiti na referendumu ukoliko protiv njega glasa većina učesnika, ali i najmanje petina ukupnog biračkog tijela. Ovaj prag je, prema posljednjim dostupnim podacima, iznosio 339.205 birača. Nakon što je prebrojano oko 95 posto glasačkih listića, utvrđeno je da je protiv zakona glasalo 346.815 građana, čime je potreban broj premašen.

Odaziv na referendum iznosio je 40,31 posto birača s pravom glasa, pokazuju neslužbeni podaci.

Na glasanju se odlučivalo o zakonu kojim bi se omogućio potpomognuti dobrovoljni prekid života za osobe s terminalnim oboljenjima i nepodnošljivim patnjama, uz isključivanje slučajeva povezanih s mentalnim bolestima.

Konačni, zvanični rezultati biće poznati nakon 4. decembra, kada će biti utvrđen ukupan broj birača i potvrđeno da li je ispunjen potrebni kvorum, prenijela je u utorak STA.

U evropskom kontekstu, Švicarska i Austrija već dopuštaju potpomognuto samoubistvo, dok je eutanazija legalna u Nizozemskoj, Belgiji i Luksemburgu. Francuska skupština je u maju, u prvom čitanju, također podržala mogućnost uvođenja prava na potpomognuto umiranje.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI