VIKTOR

13.04.2026 |

EU / POLITIKA

Izvor: Agencije

OGLASILI SE SVJETSKI LIDERI

Orban doživio težak poraz nakon 16 godina vlasti: Stižu reakcije iz svijeta

Viktor Orban priznao poraz nakon 16 godina vlasti. Tisza osvojila 138 mandata, dok stižu brojne reakcije svjetskih lidera.

Nakon 16 godina mađarski nacionalistički čelnik Viktor Orban u nedjelju je izgubio vlast i priznao poraz nakon uvjerljive izborne pobjede oporbene stranke Tisza, što je udarac za njegove saveznike u Rusiji i suprotno željama administracije američkog predsjednika Donalda Trumpa

Prema projekcijama objavljenima u ranim jutarnjim satima, uz gotovo 99 posto prebrojanih glasova, oporbena stranka Tisza na parlamentarnim izborima u Mađarskoj osvaja 138 zastupničkih mjesta, dok vladajući savez Fidesz-KDNP premijera Viktora Orbána dobiva 55 mandata.

Poraz koji su ankete najavljivale mjesecima izazvao je niz reakcija u svijetu, a sve ih pratimo uživo, javlja Tportal.

Babiš priznao poraz Orbána

Češki premijer Andrej Babiš čestitao je Péteru Magyaru na pobjedi na parlamentarnim izborima u Mađarskoj, istaknuvši da poštuje volju birača i najavio spremnost na suradnju s novim vodstvom.

U objavi na društvenoj mreži X naveo je kako je Magyar ‘osvojio potporu većine Mađara’ te naglasio da ‘u potpunosti poštuje rezultate izbora’.

Babiš je pritom ocijenio da ‘nikada nije bilo lako suprotstaviti se tako snažnom suparniku kao što je Viktor Orbán’, dodajući kako pobjeda sa sobom nosi ‘velika očekivanja i odgovornost’ koja, kako je upozorio, ne bi smjela završiti razočaranjem.

Češki premijer poručio je i da se raduje suradnji s novom mađarskom vladom, podsjetivši da su odnosi dviju zemalja tradicionalno bliski. Istaknuo je kako će Češka ‘uvijek surađivati s vladom koju izaberu građani’.

Ranije su i češki oporbeni političari te pojedini predstavnici vlasti čestitali Tiszi na izbornoj pobjedi. U dijelu reakcija navodi se da bi odlazak Viktora Orbána mogao značiti gubitak važnog saveznika Češke unutar Europske unije, ali i naglašava spremnost Praga na nastavak, pa i intenziviranje odnosa s novom mađarskom vladom.Valja podsjetiti da je Babiš uoči izbora javno podržavao Viktora Orbána.

Čestitka Slovačkog premijera

Slovački premijer Robert Fico čestitao je čelniku stranke Tisza Péteru Magyaru na izbornom rezultatu, poručivši da poštuje odluku mađarskih birača i najavio spremnost na suradnju s novom vladom.

U objavi na društvenim mrežama naveo je da ‘s punim poštovanjem prima na znanje odluku mađarskih građana na parlamentarnim izborima’ te da je ‘spreman na intenzivnu suradnju s novim mađarskim premijerom’, kojem je uputio čestitku.

Fico je pritom istaknuo kako ciljevi slovačke vlade ostaju nepromijenjeni. Kao prioritete je naveo održavanje ‘prijateljskih i obostrano korisnih odnosa s Mađarskom’ te posebnu brigu o položaju nacionalnih manjina u obje države.

Naglasio je i da Bratislava želi ponovno oživjeti Višegradsku skupinu (V4), kao i nastaviti zajedničko djelovanje s Mađarskom u zaštiti energetskih interesa.

Na kraju je izrazio očekivanje da će ponovno pokretanje naftovoda ‘Družba’ ostati od ključne važnosti ne samo za Slovačku i Mađarsku, nego i za cijelu srednju Europu.

Obama čestitao Mađarima

Bivši američki predsjednik Barack Obama čestitao je na rezultatima parlamentarnih izbora u Mađarskoj, istaknuvši kako ih vidi kao važan demokratski ishod.

U objavi na društvenoj mreži X poručio je da ‘jučerašnja pobjeda oporbe u Mađarskoj – kao i izbori u Poljskoj 2023. – predstavlja pobjedu demokracije, ne samo u Europi nego i u cijelom svijetu’.

Dodao je kako je riječ ponajprije o ‘dokazu otpornosti i odlučnosti mađarskog naroda’, ali i o ‘podsjetniku svima da treba nastaviti težiti pravednosti, jednakosti i vladavini prava’.

Kremlj: Pobjeda oporbe na mađarskim izborima ubrzat će raspad EU

Prva reakcija iz Kremlja na rezultate mađarskih izbora stigla je od Kirila Dmitrieva, posebnog izaslanika Vladimira Putina za strana ulaganja i gospodarsku suradnju te čelnika Ruskog fonda za izravna ulaganja.

Dmitriev je poručio da će ovi rezultati samo ubrzati raspad Europske unije.

'Ovo će samo ubrzati raspad EU. Provjerite za četiri mjeseca jesam li u pravu', rekao je, prema izvješću ruske državne novinske agencije TASS.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI