ZAGAĐENJA VODE

Građani u strahu: Niče HE na vodozahvatu u Kotor Varošu

28.04.2023. 08:37 / Izvor: Srpska.info
Glas Kotorvaroši

Foto: GLAS KOTORVAROŠI

Građani Kotor Varoša zabrinuti su jer se u neposrednoj blizini vodozahvata, sa koga se snabdijevaju vodom, gradi mini hidroleketrana na Vrbanji.

Građani Kotor Varoša zabrinuti su jer se u neposrednoj blizini vodozahvata, sa koga se snabdijevaju vodom, gradi mini hidroleketrana na Vrbanji.

Na ovo je upozorila Spomenka Stevanović, narodni poslanik u Narodnoj skupštini RS, koja je prenijela brigu mještana Kotor Varoša, koji “s razlogom izražavaju zabrinutost koja se tiče obima, količine i kvaliteta vode”.

"U kojoj fazi je izgradnja, da li su pribavljene sve dozvole, da li se kontroliše izgradnja? Ako se kontroliše, kakvi su rezultati, a s aspekta bezbjednosti da li bi pomenuta elektrana, mogući kvarovi, mogli izazvati probleme za građane Kotor Varoša", postavila je poslaničko pitanje Ministarstvu energetike.

U ministarstvu kažu da su Ugovorom o koncesiji za izgradnju MHE Kotor Varoš na Vrbanji definisana prava i obaveze koncesionara i način postupanja koncendenta, Vlade i Ministarstva energetike kao potpisnika ugovora u slučaju kada se ne poštuju propisane obaveze.

"Energo company“ d.o.o. Banjaluka, kako tvrde u ministarstvu, u skladu sa obavezama iz Ugovora o koncesiji pribavio je sve potrebne dozvole i saglasnosti i gradi elektroenergetski objekat, te je dužan da obezbijedi nadzor tokom gradnje objekta.

"Ministarstvo i Komisija za koncesije, u skladu sa Zakonom propisanim nadležnostima, prate realizaciju obaveza iz ugovora, a nadležni inspekcijski organi obavljaju nadzor u skladu sa svojim ovlaštenjima", dodaju u ministarstvu.

Prema podacima ministarstva, građevinsku dozvolu za izgradnju male hidroelektrane Kotor Varoš izdalo je Ministarstvo za prostorno uređenje u julu 2017. godine, a nakon dostavljene dokumentacije i saglasnosti svih nadležnih institucija, uključujući vodnu saglasnost od JU „Vode Srpske“ i mišljenje Odjeljenja za prostorno uređenje opštine Kotor Varoš. Ekološka dozvola važi do 18. juna 2025.

U navedenim dozvolama i saglasnostima propisane su mjere za zaštitu voda u toku izgradnje male HE, a sve u cilju sprečavanja negativnih uticaja na životnu sredinu. Mjere zaštite se odnose na zabranu istresanja iskopnog materijala na obalu rijeke i u vodotok, sprečavanje zamućenosti vodotoka pri izvođenju radova u koritu rijeke, zabrana ispuštanja u vodotok bilo kakve otpadne vode nastale na gradilištu, posebni uslovi skladištenja tečnih goriva koja se koriste tokom gradnje kao i druge mjere zaštite propisane Zakonom o zaštiti životne sredine.

"Nismo zaprimili nikakve zahtjeve i žalbe građana", dodaju u ministarstvu.

OBAVEZA

Koncesionar je dužan da se i nakon izgradnje i puštanja u rad male hidroelektrane pridržava uslova iz vodnih akata koji su izdati u skladu sa Zakonom o vodama. Takođe, kako kažu u Ministarstvu energetike, Pravilnikom o uslovima ispuštanja otpadnih voda u površinske vode propisano je da se samo prečišćene vode mogu ispuštati u krajnji recipijent.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Investicije