BiH će tek za 30 godina do sadašnjeg standarda EU
Domaća izvozno orijentisana preduzeća često dobijaju poslove jeftine dorade/prerade, te se kod ovih preduzeća zahtijeva angažman radne snage sa relativno niskim nivoom plata.
BiH bi bilo potrebno da u narednih 30 godina ostvaruje godišnji rast bruto domaćeg proizvoda /BDP/ od 5,8 odsto da bi dostigla trenutni prosjek EU, navode iz Direkcije za ekonomsko planiranje BiH u informaciji o konkurentnosti BiH ekonomije.
Dodaje se i da ovom treba dodati pretpostavku da se u BiH ne mijenja broj stanovnika i da EU ostvaruje prosječnu godišnju stopu rasta od 1,5 odsto, uz napomenu da je BDP u BiH posljednjih godina rastao po stopi od 3,1 odsto.
Životni standard u BiH mjeren BDP-om po glavi stanovnika korigovan za paritet kupovne moći bio je skoro na trećini nivoa evropskog prosjeka, što BiH sa još nekoliko evropskih zemalja svrstava na dno liste.
Većina zaposlenih radnika u proizvodnji svoja primanja ostvaruje u primarnim djelatnostima kao što su poljoprivreda, stočarstvo, ribarstvo, te u sekundarnim djelatnostima - industrija, građevinarstvo, rudarstvo, energetika.
Domaća izvozno orijentisana preduzeća često dobijaju poslove jeftine dorade/prerade, te se kod ovih preduzeća zahtijeva angažman radne snage sa relativno niskim nivoom plata.
U informaciji se naglašava da je za poboljšanje životnog standarda građana BiH u približavanju EU potrebno privlačenje stranih investicija kroz bolje poslovno okruženje koje se ogleda u stvaranju bolje putne i poslovne infrastrukture, smanjenje administrativnih barijera, dodjelu stimulacija za nove strane investicije.
Pored toga, s ciljem boljeg životnog standarda bilo bi potrebno otvoriti više novih radnih mjesta, posebno u tercijarnim djelatnostima, ali i raditi na reformama sistema obrazovanja.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video? Pošaljite na Viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba ili putem Facebooka i podijeliti ćemo je sa hiljadama naših čitatelja.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.