BiH bilježi pad izvoza i uvoza tekstila, odjeće, kože i obuće
Pokrivenost uvoza izvozom industrije tekstila, odjeće, kože i obuće u prvih šest mjeseci lani iznosila 78,65%.
Izvoz industrije tekstila, odjeće, kože i obuće iz BiH u prvom polugodištu iznosio je oko 668,1 mil KM i manji je za 15,84% u odnosu na isti period prošle godine. Uvoz ovih proizvoda u istom periodu bio oko 819,7 mil KM i manji je za 18,79% u odnosu na prvo polugodište lani.
Pokrivenost uvoza izvozom industrije tekstila, odjeće, kože i obuće u prvih šest mjeseci lani iznosila 78,65%, dok je u ovoj godini povećana na 81,51%, što se pripisuje smanjenom i uvozu i izvozu, istaknuto je na sjednici proširenog Odbora Asocijacije industrije tekstila, odjeće, kože i obuće Spoljnotrgovinske komore BiH.
Iz Asocijacije naglašavaju da nadležni na svim nivoima vlasti u BiH u narednom periodu moraju dati značaj ovoj grani privrede, s obzirom na to da ona učestvuje sa 9% u ukupnom spoljnotrgovinskom poslovanju zemlje i jer je prošle godine zapošljavala između 35.000 i 40.000 radnika.
Na sastanku u Sarajevu konstatovano je da su kompanije iz tekstilnog i obućarskog sektora, iako direktno pogođene pandemijom virusa korona i uvedenim mjerama, kako u BiH, tako i u svijetu, ipak priskočile u pomoć zemlji i cjelokupnom stanovništvu, orijentišući se na proizvodnju trenutno najneophodnijih i u ovom periodu najtraženijih proizvoda za zaštitu ljudi.
Kompanije proizvode zaštitne maske, odijela, kombinezone, kape, natikače za cipele, vizire za lice i slično, od čega su značajan dio donirale kako bolnicama, tako i ostalim javnim ustanovama kao pomoć u borbi protiv daljeg širenja virusa korona, navodi se u saopštenju.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video? Pošaljite na Viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba ili putem Facebooka i podijeliti ćemo je sa hiljadama naših čitatelja.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.