Privatizacija osuđena na propast

24.04.2010. 09:14 / Izvor: Nezavisne novine
Privatizacija osuđena na propast

Agencije za privatizaciju u FBiH u ovoj godini planirale su prodaju više od milijardu KM vrijednog državnog kapitala u preduzećima, ali je upitno da li će i trećina tog plana biti realizovana.

U većini agencija ističu da imaju ambiciozne planove, ali da, ipak, ne očekuju mnogo posla zbog recesije, nedostatka investitora, loše politike u BiH i odbijanja firmi da dostave potrebnu dokumentaciju. Čekajući privatizaciju, tvrde u agencijama, državni kapital propada, a sudbina hiljada radnika je neizvjesna.

"Za neke firme nema opravdanja da ne idu u privatizaciju. Međutim, izborna je godina, a javnost nije spremna za privatizaciju, pa im se političari dodvoravaju. Osim toga, recesija je imala fatalan efekat i na privatizaciju, a ni politička ni makroekonomska situacija nije dobra da bi neko kupio naše firme. Jednostavno, atmosfera nije pogodna za privatizaciju", kažu u Agenciji za privatizaciju FBiH.

Napominju da je od devet preduzeća planiranih za privatizaciju u ovoj godini, čiji je državni kapital vrijedan oko 460 miliona KM, izvjesna prodaja Fabrike duhana Mostar, sarajevskog "Bosnalijeka" i dijela državnog kapitala "Unisa", koji će biti ponuđen putem berze.

U Agenciji za privatizaciju Tuzlanskog kantona najvećeg krivca za slab odziv investitora vide u vlastima.

"Treba pitati političare koliko rade na poboljšanju ambijenta da bi investitor mogao bez straha ulagati. Kada ambijent bude bolji, onda možemo ponuditi preduzeća i imati realne planove privatizacije", rekao je direktor Agencije za privatizaciju Tuzlanskog kantona Zijad Hasanhodžić.

Kaže da su za ovu godinu, da ne bi imali zamjerke da nisu ispunili plan, planirali prodaju dvije firme - Rudnika krečnjaka Vijenac i "Konjuha" iz Kladnja, procijenjene na oko 20 miliona KM.

"Bio bih prezadovoljan kada bismo ovo realizovali", kaže Hasanhodžić.

Direktor Agencije za privatizaciju Unsko-sanskog kantona Samir Ćatović kazao je da u planu imaju privatizaciju medija, veterinarskih stanica i nekih komunalnih firmi čiji je kapital vrijedan najmanje 500 miliona KM, ali sumnja da će uspjeti realizovati taj plan.

"Postupak privatizacije je u duplom zapećku. Vlada nema sluha za ove aktivnosti. Mi u agenciji osam mjeseci nemamo platu mada treba da se finansiramo iz budžeta, ali nam to vlast osporava i govori da se finansiramo iz prihoda ubranih prodajom preduzeća", dodao je Ćatović.

U Srednjobosanskom kantonu ove godine planirali su privatizaciju pet komercijalnih i 18 komunalnih firmi, te sedam veterinarskih stanica, ali ističu da nije realno očekivati da će naći kupce za više od pola njih.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Vijesti