Pandemija COVID-19 dovela do pada ekonomske aktivnosti u BiH
Pandemija COVID-19 i smanjena aktivnost na vanjskim tržištima doveli do pada ekonomske aktivnosti u BiH.
Na petom sastanku Pododbora za ekonomska i financijska pitanja i statistiku između EU i BiH konstatirano je da su pandemija COVID-19 i smanjena aktivnost na vanjskim tržištima doveli do pada ekonomske aktivnosti. Ekonomski rast u prvom kvartalu 2020. godine iznosio je 2%. U osam mjeseci 2020. godine zabilježen je kako pad izvoza tako i pad uvoza u odnosu na isti period prethodne godine.
Glavni vanjskotrgovinski partner BiH je i dalje EU sa ostvarena 73,3% izvoza odnosno 60,5% uvezene robe. Europska komisija je istaknula da EU ostaje snažno angažirana u pružanju pomoći BiH za ublažavanje socioekonomskih posljedica pandemije, a što uključuje i Makrofinancijsku pomoć. Komisija je pozdravila usvajanje Plana aktivnosti i početak izrade Programa ekonomskih reformi za period 2021.-2023. godina, te pozvala BiH da ga dostavi do kraja siječnja 2021. godine.
Komisija je pozvala da se osigura održiva politička podrška i vlasništvo nad ekonomskim i socijalnim reformama i usvoji Akcijski plan za implementaciju dokumenta Zajedničke socioekonomske reforme. Komisija je pozdravila usvajanje Strategije razvoja sustava internih financijskih kontrola u institucijama BiH za razdoblje 2020.-2025. godina, te pozvala BiH da usvoji cjelodržavnu strategiju upravljanja javnim financijama u BiH.
Od BiH se, između ostalog, očekuje da poveća transparentnost i efikasnost javnog sektora, posebno kroz poboljšanje upravljanja javnim poduzećima, podrži formalno zapošljavanje kroz smanjenje poreskog opterećenja, unaprijedi kvalitetu obrazovanja, fokusira se na poboljšanje infrastrukture. BiH, također, treba provesti aktivnosti vezano za popis poljoprivrede i pripremu narednog popisa stanovništva.
Petim sastankom Pododbora za ekonomska i financijska pitanja i statistiku kopredsjeda li su Vera Letica, Ministarstvo finansija i trezora BiH i Uwe Stamm, Opća uprava za ekonomska i financijska pitanja. Izaslanstva EU i BiH su, među ostalim, razgovarala o makroekonomskoj stabilnosti BiH, dešavanjima u financijskom i fiskalnom sektoru, Programu ekonomskih reformi, financijskoj kontroli i reviziji, te statistici.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video? Pošaljite na Viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba ili putem Facebooka i podijeliti ćemo je sa hiljadama naših čitatelja.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.
-
Ministarstvo finansija i trezora BiH Sarajevo
Trg Bosne i Hercegovine 1 71000 Sarajevo -
Direkcija za evropske integracije Sarajevo
Trg Bosne i Hercegovine 1 71000 Sarajevo -
Delegacija Evropske unije u Bosni i Hercegovini - Delegation of the European Union to Bosnia and Herzegovina
Skenderija 3a 71000 Sarajevo