Od 2018. godine
Bosna i Hercegovina zabilježila povećanje broja žena na menadžerskim pozicijama
U nedavnom istraživanju povodom Međunarodnog dana žena kompanija Dun & Bradstreet provela je analizu udjela žena na menadžerskim položajima.
U nedavnom istraživanju povodom Međunarodnog dana žena kompanija Dun & Bradstreet provela je analizu udjela žena na menadžerskim položajima u 17 zemalja i istakla privredne, okolišne, društvene i upravljačke (ESG) trendove te trendove specifične za pojedine industrije.
Proteklih nekoliko godina – uveliko i zahvaljujući pandemiji koronavirusa – mnoge su kompanije bile primorane preispitati prihvaćene obrasce. Tradicionalni modeli poslovanja zamijenjeni su fleksibilnijim strukturama rada, a povećana rodna raznolikost na upravljačkim nivoima kompanija nudi mnoge komercijalne prednosti. Aktuelno istraživanje kompanije Dun & Bradstreet pod nazivom „Žene u poslovanju 2023.” ukazuje na stalan trend smanjenja broja kompanija koja zapošljavaju isključivo muškarce na rukovodećim položajima tokom posljednjih pet godina, i to za većinu država obuhvaćenih istraživanjem – u globalu, Bosna i Hercegovina je od 2018. godine zabilježila povećanje broja žena na vodećim pozicijama od 4,5% u svim raspodjelama.
Uz pregled položaja žena na rukovodećim položajima u SAD-u i 16 evropskih zemalja kod kojeg su uzete u obzir isključivo stope rasta izražene kao postotak, analiziran je i udio žena na upravljačkim položajima u odnosu na veličinu kompanije, 10 vodećih industrija s najvećim udjelom žena na menadžerskim položajima, privredni razvoj, kao što su rast kompanija i razvoj zaposlenika, te odnos prema pitanjima koja se odnose na okolišne, društvene i upravljačke faktore.
U ovom trenutku trend je takav da je u 80% kompanija koje su ispitane u Bosni i Hercegovini postavljeno isključivo muško rukovodstvo, dakle još uvijek značajno nadmašuje isključivo ženski menadžment.
„Protekle su tri godine na neki način pridonijele novim načinima razmišljanja. Svjedočimo rastu fleksibilnijih modela rada, u skladu sa zahtjevima mlađih generacija, a i pandemija je doprinijela rastu povjerenja u tu fleksibilnost. U tom kontekstu otvaraju se nove prilike za žene da zauzmu rukovodeće položaje”, izjavila je Susan McKay, glavna direktorica za marketing za međunarodno tržište u Dun & Bradstreet-u. „Nastavit ćemo pratiti razvoj promjena koje su utvrđene istraživanjem.”
Kada analiziramo kompanije sa ženskim menadžmentom (gdje su više od 50% rukovodilaca žene), možemo identifikovati vodeće industrije u kojima su te kompanije najdominantnije. Međutim, važno je napomenuti da čak i unutar ovih 10 vodećih sektora, kompanije koje vode muškarci i dalje čine većinu.
Trendovi koji su također ispitani u istraživanju uključuju:
- Jesu li žene više posvećene pitanjima koje se odnose na okoliš, društvo i upravljanje (ESG)?
- Postoje li grane industrije koje su „tipično ženske”?
- Kako se kompanije pod ženskim vodstvom snalaze u odnosima sa zaposlenicima?
- Finansijski uspjeh tokom posljednjih pet godina
Trend pokazuje da je 70,6% kompanija s natprosječnim postotkom žena ima besprijekorno korporativno upravljanje.
Kada je riječ o industrijama, ističe se jedan trend. U gotovo svim ispitanim zemljama, kod jedne ili više industrija koje se prema stereotipima smatraju ženskima, žene zaista i jesu većinski zastupljene na rukovodećim položajima: usluge obrazovanja, socijalne službe, zdravstvene usluge, hrana i piće i trgovine hranom. Uporedba s prvih pet sektora kompanija koja pretežno vode muškarci također pokazuje da ti sektori ne zauzimaju jedno od vodećih mjesta ni u jednoj od zemalja koje su analizirane.
Za finansijski uspjeh i broj zaposlenika, koji su ispitani za kompanije s pretežno ženskim ili muškim upravljačkim tijelima, nisu utvrđene posebne prednosti za žene ili muškarce; manje-više su jednaki u pogledu razvoja prihoda. Ako pogledamo broj zaposlenih, vidimo da su kompanije s većinskim brojem žena na menadžerskim položajima u posljednjih pet godina izgubile manje zaposlenika; s druge strane, u rastu broja zaposlenih prednjače kompanije koje vode muškarci.
Bosna i Hercegovina iznad Evropskog prosjeka
Prosječna promjena u postocima za sve evropske zemlje uključene u istraživanje prikazana je u donjoj tabeli koja pokazuje da je ukupan prosjek +2,3%, što nas dovodi do generalnog zaključka da je udio žena na menadžerskim položajima u porastu - ali se promjene i dalje sporo odvijaju. Ipak, Bosna i Hercegovina je na 4 mjestu u ovom poretku, nakon UK, Austrije i Češke Republike.
Dun & Bradstreet infografiku s detaljnijom analitikom „Žene u poslovanju 2023.” za BiH možete preuzeti OVDJE.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.