EIB će finansirati izgradnju dionice autoputa od Banje Luke do Prnjavora

25.09.2012 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Fena

EIB će finansirati izgradnju dionice autoputa od Banje Luke do Prnjavora

Predsjednik Vlade Republike Srpske Aleksandar Džombić razgovarao je danas s direktorom za zapadni Balkan Evropske investicione banke (EIB) Wolfgangom Spielesom o projektima koje zajednički realiziraju RS i EIB.

Spieles je istakao da će EIB početkom naredne godine donijeti pozitivnu odluku u vezi s pitanjem učešća ove finansijske institucije u osiguranju sredstava za izgradnju dionice autoputa od Banje Luke do Prnjavora.

U međuvremenu Javno preduzeće "Autoputevi RS", u saradnji s EIB-om, treba da pripremi tendersku dokumentaciju da bi se što prije mogao raspisati tender za izbor najpovoljnijeg izvođača i nadzornog organa za tu dionicu autoputa, saopćeno je iz entitetske vlade

Nagovijestio je i da se početkom naredne godine može očekivati pozitivan odgovor ove institucije u vezi s pitanjem osiguranja finansijske konstrukcije za projekte podrške malim i srednjim preduzećima i osiguranja studentskog smještaja u RS-u. Na sastanku je konstatirano da su time stvoreni uvjeti da se već može početi raditi na pripremi dokumentacije za te projekte.

Džombić je upoznao direktora Spielesa o toku priprema za realizaciju projekta za izgradnju i rekonstrukciju vodovoda i kanalizacija u RS-u koji se također realizira uz podršku EIB-a.

Entitetski premijer je rekao da sistem za odbranu od poplava i irigacioni sistem predstavljaju značajan potencijal za investiranje u RS.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI