Očuvati konvertibilnu marku

Reilly: Stabilna valuta je garant makroekonomske stabilnosti i ekonomske sigurnosti BiH

06.02.2024. 11:23 / Izvor: Akta.ba
Reilly

Ambasador Velike Britanije u BiH Julian Reilly, oglasio se povodom sastanka sa guvernerkom Centralne banke Bosne i Hercegovine Jasminom Selimović.

Nezavisnost Centralne banke Bosne i Hercegovine (CBBiH) i očuvanje valutnog aranžmana od ključnog su značaja za njeno funkcionisanje i za monetarnu stabilnost zemlje, zajednička je ocjena britanskog ambasadora u BiH Nj.E. Juliana Reilleya i guvernerke CBBiH dr. Jasmine Selimović tokom susreta koji je održan u prostorijama Banke.

U razgovoru sa britanskim ambasadorom, guvernerka Selimović je istakla je da je stabilnost valute, koja je postignuta zahvaljujući valutnom odboru, uz monetarnu, doprinijela finansijskoj stabilnosti u zemlji.

Guvernerka je ukazala na trenutne i buduće aktivnosti CBBiH, a posebno je istakla pozitivne finansijske rezultate koje je CBBiH ostvarila zahvaljujući pravovremenom i izuzetno uspješnom restrukturiranju portfolija deviznih rezervi u skladu sa promjenama politike u euro zoni.

CBBiH će nastaviti djelovati u skladu sa mandatom i uvoditi najbolje evropske prakse u procese svog rada, kazala je guvernerka Selimović.

Britanski ambasador čestitao je dr. Selimović na imenovanju i podržao rad CBBiH.

"Stabilna valuta je garant makroekonomske stabilnosti i ekonomske sigurnosti Bosne i Hercegovine i zato Ujedinjeno Kraljevstvo snažno podržava nezavisnost, integritet i vjerodostojnost CBBiH i njen cilj da očuva stabilnost konvertibilne marke.", poručio je. 

Britanski ambasador je, pozvao na razmatranje otvaranja novih polja za saradnju CBBiH i Banke Engleske u oblasti centralnog bankarstva, sa čime se guvernerka saglasila, istakavši da je međunarodna institucionalna saradnja kroz zajedničke projekte, usavršavanja i razmjenu iskustava i znanja, od suštinske važnosti za dalji napredak CBBiH. 

Po stanju investicija u BiH, Ujedinjeno Kraljevstvo je jedan od vodećih investitora, investirajući najviše u proizvodnju električne energije, usluge, rudarenje i prerađivačku industriju.

 

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Vijesti