
Foto: Fena
14.07.2025 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Fena
Grad Mostar i Federalno ministarstvo zaštite okoliša potpisali su ugovor o proglašenju Bune i Bunice zaštićenim područjem, vrijedan 80.000 KM.
Grad Mostar i Federalno ministarstvo zaštite okoliša i turizma potpisali su Ugovor o sufinanciranju izrade Stručnog obrazloženja i nacrta odluke/zakona za proglašenje zaštićenog područja Bune i Bunice.
Ugovor su potpisali gradonačelnik Mostara Mario Kordić i ministrica zaštite okoliša i turizma FBiH Nasiha Pozder, priopćeno iz Grada Mostara.
Ovaj ugovor je zaključen na osnovu Odluke o usvajanju Programa utroška sredstava s kriterijima raspodjele sredstava "Tekući transferi drugim razinama vlasti i fondovima - Akcioni plan Strategije okoliša", utvrđen Proračunom Federacije Bosne i Hercegovine za 2025. godinu Federalnom ministarstvu turizma.
Ministrica Pozder istaknula je zadovoljstvo s novim ugovorom potpisanim s Gradom Mostarom kojim su stvoreni preduvjeti za proglašenje Bune i Bunice zaštićenim područjem.
"Ono što slijedi je provođenje procedure od Grada Mostara, odnosno odabir onoga tko će izraditi stručnu analizu. Pred nama su koraci koji podrazumijevaju uključivanje javnosti, razgovor s lokalnom zajednicom, kako bi smo na najbolji način došli do rješenja koje bi trebalo unaprijediti stanje na Buni i Bunici, ali i da osigura prirodne vrijednosti koje imamo na toj lokaciji. Vrijednost ugovora je 80 000 KM i ovo je jedan od ugovora koji se potpisuje s jednakom namjerom i koji će nadam se biti uspješno realiziran u idućem razdoblju", poručila je ministrica Pozder.
Gradonačelnik Kordić naglasio je kako već duže vrijeme svjedočimo devastaciji Bune i Bunice i kako je potrebno zaštiti ovaj prelijepi dio Mostara.
"Hvalevrijedan ugovor i želim se zahvaliti ministrici na ovome potezu koji je bio neophodan da se taj prostor zaštiti. Danas svjedočimo ilegalnoj izgradnji tog područja koje je atraktivno i jako puno ljudi je zainteresirano za izgradnju. Mi smo donijeli Prostorne i Regulacijske planove, ali mislim da je ovo pravi put da zaštitimo i spriječimo ilegalnu izgradnju. Želimo ovaj dio zaštiti kako bi ga predali svojim potomcima, kako bi i oni uživali u njemu, kao što mi to činimo danas", poručio je mostarski gradonačelnik.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.