Akta header logo
Pocetna link logo

vijesti

Registar link logo

registar

Tenderi link logo

tenderi

logo
VIJESTI
INVESTICIJE
KAPITAL
EU
NAJAVE
LIČNOSTI
KARIJERA
PAUZA
ANALIZE
PODCAST
PROMO
Akta headerlogo
VIJESTI
Bosna i HercegovinaRegijaSvijet
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
INVESTICIJE
ProjektiUrbanizamNekretnineImovina u stečajuPrivatizacija
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
KAPITAL
IzvještajiSvjetske berzeBH berzeDioniceBankarstvoLegislativa
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
EU
PolitikaEkonomijaFondoviNatoMapEu integracijeRiječi stručnjaka
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
NAJAVE
Konferencije i kongresiSajmovi i izložbeDogađajiSeminari i edukacije
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
LIČNOSTI
SvijetKultura i sportPrivreda i politikaKolumna
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
KARIJERA
LeadershipTips and tricks
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
ANALIZE
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
Akta footer logo

Poslujte bolje!

Instagram
Facebook
YouTube
Tiktok
LinkedIn
Viber
Twitter
Rss
POČETNA
  • Vijesti
  • Investicije
  • Kapital
  • Eu
  • Najave
  • Ličnosti
  • Karijera
  • Pauza
  • Analize
  • Podcast
  • Promo
REGISTAR
  • Pretraga registra
  • Ponuda usluga Registra
TENDERI
  • Pretraga Tendera i drugih Javnih poziva
  • Ponuda usluga Tenderi
PROMO
  • Pregled promo članaka
  • Ponuda promo usluga
AKTA.BA
  • O Nama
  • Kontakt
  • Cjenovnik
  • Certifikat izvrsnosti
  • Marketing
  • Medijsko pokroviteljstvo

Uslovi korištenjaPolitika privatnostiUređivačke smjerniceČesta pitanja

Copyright ©2005 - 2026 Akta.ba Sva prava zadržana.

Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača. Ova elektronska serijska publikacija registrovana je pod ISSN brojem: ISSN 1986-6968 (Online)

POČETNA
  • Vijesti
  • Investicije
  • Kapital
  • Eu
  • Najave
  • Ličnosti
  • Karijera
  • Pauza
  • Analize
  • Podcast
  • Promo
REGISTAR
  • Pretraga registra
  • Ponuda usluga Registra
TENDERI
  • Pretraga Tendera i drugih Javnih poziva
  • Ponuda usluga Tenderi
PROMO
  • Pregled promo članaka
  • Ponuda promo usluga
AKTA.BA
  • O Nama
  • Kontakt
  • Cjenovnik
  • Certifikat izvrsnosti
  • Marketing
  • Medijsko pokroviteljstvo

AKTA APLIKACIJA

Google play Akta aplikacijaapple store Akta aplikacija
parlamen fbih

20.08.2025 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Akta.ba

USRED KRIZE

Brzopotezni tender: Rukovodstvo Parlamenta FBiH se počastilo limuzinom od 80.000 KM!

Rukovodstvo Parlamenta FBiH kupilo službenu limuzinu od 80.000 KM usred krize, što izaziva osude zastupnika i građana.

Samo sedam dana nakon posljednje sjednice pred godišnji odmor, rukovodstvo Parlamenta FBiH počastilo se novom službenom limuzinom vrijednom gotovo 80.000 KM (79.548 KM).

Poslanici su zasjedali 23. i 24. jula, a već 31. jula potpisana je odluka kojom je tender dodijeljen firmi M.R.M. export-import iz Ljubuškog.

Prema propisima, vozilo takve vrijednosti namijenjeno je za korištenje rukovodstvu Predstavničkog doma. Tu funkciju trenutno obavljaju Dragan Mioković (Naša stranka), Azra Okić (SDP) i Mladen Bošković (HDZBiH).

Brzopotezni tender

Cijeli postupak proveden je u rekordnom roku. Javna nabavka oglašena je 10. jula, ponuda M.R.M.-a zaprimljena je 28. jula, a svega tri dana kasnije donesena je odluka o dodjeli ugovora. Rok za dostavu ponuda istekao je 30. jula, a već sutradan Parlament je završio proceduru. Odluka o izboru je objavljena 31. jula.

Dugogodišnji monopolista

Kompanija M.R.M. iz Ljubuškog poznata je po tome da već godinama snabdijeva državne institucije vozilima. Prema istraživanju CIN-a, Generalni sekretarijat Vijeća ministara BiH posljednjih 13 godina kupuje službene automobile isključivo od ovog dobavljača.

Aliefendić se ograđuje

Povodom ove nabavke oglasio se federalni zastupnik Almedin Aliefendić. Kaže da se ograđuje od nabavke službenog automobila.

"Kao zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH želim se jasno ograditi od odluke rukovodstva Doma da se u jeku ekonomske krize u kojem žive naši građani nabavlja luksuzna limuzina vrijedna gotovo 80.000 KM", kazao je Aliefendić.

Poručio je kolegama iz parlamentarnih kluba da nije vrijeme za rastrošnost dok penzioneri jedva preživljavaju od petog do petog u mjesecu i dok velikom broju, njih oko 100.000 sa srazmjernim penzijama, nije isplaćena pomoć.

Kazao je i da borci čekaju borački dodatak, mladi masovno odlaze iz zemlje, a cijene životnih namirnica rastu iz dana u dan.

"Ono što posebno zabrinjava je pitanje, jesu li za ovu i slične nabavke korištena sredstva iz kreditnog zaduženja na londonskoj berzi od skoro 900 miliona KM? Ako jesu, građani moraju znati da će upravo oni vraćati te dugove kroz poreze i buduća odricanja. Upravo zato smatram nedopustivim da se rukovodstvo Parlamenta FBiH počašćuje novim automobilom, umjesto da šaljemo poruku štednje, odgovornosti i solidarnosti s onima koji žive najteže. Ograđujem se od takvih odluka i jasno poručujem da nismo svi isti", naveo je Aliefendić.

S.B.

javne nabavke MRM Ljubuški nabavka limuzine Parlament FBiH

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE FIRME

Camino group d.o.o.

Hrašljani broj 12 88320 Ljubuški

Parlament Federacije BiH Sarajevo

Hamdije Kreševljakovića br. 3 71000 Sarajevo

POVEZANE VIJESTI

PROJEKAT

Južna interkonekcija bez ugovora: Šta koči jedan od ključnih projekata u BiH?

PROJEKAT

31.08.2026

|ENERGETIKA

Južna interkonekcija bez ugovora: Šta koči jedan od ključnih projekata u BiH?

izbori

BiH uvodi nove tehnologije na izbore, ali prostor za manipulacije ostaje

izbori

27.08.2026

|IZBORNI PROCES U BIH

BiH uvodi nove tehnologije na izbore, ali prostor za manipulacije ostaje

VRELO

Vrelo Bosne pod pritiskom: Voda neispravna, struka upozorava na gradnju

VRELO

25.08.2026

|SARAJEVO

Vrelo Bosne pod pritiskom: Voda neispravna, struka upozorava na gradnju

REFORMA

Federacija uređuje tržište kapitala: Kriptovalute prvi put ulaze u zakonski okvir

REFORMA

13.08.2026

|NOVA PRAVILA

Federacija uređuje tržište kapitala: Kriptovalute prvi put ulaze u zakonski okvir

elektronski novac

Zakon o elektronskom novcu

elektronski novac

10.08.2026

|ELEKTRONSKI NOVAC

Zakon o elektronskom novcu

RAČUNI

Zakon o računima za plaćanje

RAČUNI

10.08.2026

|RAČUNI ZA PLAĆANJE

Zakon o računima za plaćanje

mikrokreditne organizacije

Izmjena i dopuna Zakona o mikrokreditnim organizacijama

mikrokreditne organizacije

10.08.2026

|MIKROKREDITNE ORGANIZACIJE

Izmjena i dopuna Zakona o mikrokreditnim organizacijama

finansije

Izmjena i dopuna Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga

finansije

10.08.2026

|KORISNICI FINANSIJSKIH USLUGA

Izmjena i dopuna Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga

banke

Zakon o dopuni Zakona o bankama

banke

10.08.2026

|DOPUNA ZAKONA O BANKAMA

Zakon o dopuni Zakona o bankama

kolumna

Ko se igra gluhih telefona i je li se to (džabe) preporuke daju...

kolumna

05.08.2026

|JASMIN OMERAGIĆ

Ko se igra gluhih telefona i je li se to (džabe) preporuke daju...

zakon

Zakon o budžetu Institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine

zakon

03.08.2026

|ZAKON O BUDŽETU INSTITUCIJA

Zakon o budžetu Institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine

KM

Dom naroda FBiH usvojio zakon: Od 1. januara počinje isplata boračkog dodatka

KM

30.07.2026

|NOVO PRAVO ZA BRANIOCE

Dom naroda FBiH usvojio zakon: Od 1. januara počinje isplata boračkog dodatka

sindikat

Sindikat rudara razočaran zbog odbijenih izmjena zakona o konsolidaciji

sindikat

29.07.2026

|UGROŽENO PENZIONISANJE

Sindikat rudara razočaran zbog odbijenih izmjena zakona o konsolidaciji

soreca

Soreca: BiH korak bliže jeftinijim prekograničnim novčanim transferima

soreca

29.07.2026

|KLJUČAN USLOV

Soreca: BiH korak bliže jeftinijim prekograničnim novčanim transferima

cbbih

BiH korak bliže SEPA-i - usvojeni ključni finansijski zakoni u oba entiteta

cbbih

29.07.2026

|BRŽA MEĐUNARODNA PLAĆANJA

BiH korak bliže SEPA-i - usvojeni ključni finansijski zakoni u oba entiteta

Predstavnički dom

Predstavnički dom FBiH usvojio zakon: Uvodi se redovni mjesečni borački dodatak

Predstavnički dom

28.07.2026

|PRAVA DEMOBILISANIH BORACA

Predstavnički dom FBiH usvojio zakon: Uvodi se redovni mjesečni borački dodatak

arnautović

Birači će se identificirati otiskom prsta, a glasovi brojati elektronski i ručno

arnautović

28.07.2026

|ARNAUTOVIĆ

Birači će se identificirati otiskom prsta, a glasovi brojati elektronski i ručno

parlament

Budžet BiH pred glasanjem: Veće plate, ali kritike zbog BHRT-a i kašnjenja

parlament

22.07.2026

|PO HITNOM POSTUPKU

Budžet BiH pred glasanjem: Veće plate, ali kritike zbog BHRT-a i kašnjenja