
15.09.2025 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
Nagomilani otpad u SKB Mostar prijeti zdravlju i sigurnosti pacijenata. Bolnica traži od Grada Mostara hitnu intervenciju i redovit odvoz smeća.
Sveučilišna klinička bolnica (SKB) Mostar uputila je u ponedjeljak dopis Gradu Mostaru upozoravajući na ozbiljan problem obustave odvoza komunalnog otpada iz bolničkog kruga te zatražila hitnu reakciju nadležnih.
Kako su naveli u dopisu iz SKB-a Mostar, u krugu bolnice već dulje vrijeme stoje nagomilane količine otpada koje se ne uklanjaju, što stvara višestruke zdravstvene, ekološke i sigurnosne rizike.
Smeće pogoduje širenju zaraza i privlači insekte i glodavce, a postoji i realna mogućnost da otpad plane, primjerice od odbačene cigarete, što bi moglo izazvati požar s vrlo teškim posljedicama po pacijente, osoblje i bolničke objekte, istaknuto je u dopisu.
Iz bolnice upozoravaju da će, ako se problem ne riješi u najkraćem roku, biti primorani razmotriti smanjenje operacijskog programa i drugih usluga kako bi se barem djelomično smanjila količina otpada, što bi ugrozilo zdravstvenu skrb građana.
Iz SKB-a Mostar navode kako razumiju da Grad Mostar ulaže napore u prevladavanje postojećih poteškoća s odlaganjem otpada, ali naglašavaju kako je u ovim okolnostima nužno barem osigurati redovit i prioritetan odvoz otpada iz zdravstvenih ustanova, a osobito iz Sveučilišne kliničke bolnice Mostar, što je ključno za nesmetan rad i sigurnost pacijenata.
Također, izražavaju uvjerenje da će nadležni prepoznati ozbiljnost situacije i poduzeti sve potrebne mjere kako bi se izbjegle štetne posljedice po javno zdravlje i sigurnost.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.