
Foto: Općina Centar
29.11.2025 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: N1
CKM u Sarajevu privremeno je zatvoren zbog sigurnosnih problema i imovinskog spora općina Centar i Stari Grad. Programi obustavljeni do daljnjeg.
Centar kulture i mladih Općine Centar Sarajevo u Jelićevoj ulici privremeno je obustavio rad i zatvorio prostor za posjetioce, a sve planirane aktivnosti naglo su zaustavljene. Tokom posljednje sjednice Općinskog vijeća Centar, načelnik Srđan Mandić objasnio je da je ova mjera uvedena iz predostrožnosti nakon što je zabilježen strujni udar, te naglasio da se problem nadovezuje na dugotrajne i neriješene odnose između općina Centar i Stari Grad Sarajevo.
Mandić je podsjetio da su ti imovinski i administrativni nesporazumi prisutni još od perioda prije rata, kada je tadašnja Opština Sarajevo podijeljena na dvije zasebne općine.
"Prije godinu dana, možda malo više, novoizabrani načelnik Starog Grada Sarajevo Irfan Čengić me je pozvao na sastanak. Do tada nije bilo zahtjeva da se za taj prostor plaća najam. Podsjetit ću vas da je 70-ih godina tadašnja Opština Sarajevo podijeljena na Centar i Stari Grad i do danas ti imovinski odnosi nisu regulisani. Nekako se smatralo, da li je to neki dogovor, da ono što je na teritoriji te opštine pripada toj opštini, a ono što je na teritoriji druge opštine pripada toj opštini. Međutim, ima tu puno neriješenih imovinsko-pravnih odnosa. Mi ne sporimo da je Stari Grad Sarajevo vlasnik, upisan u knjige, prostora koji je centar koristio godinama, decenijama", objasnio je Mandić.
Nakon toga je, prema Mandićevim navodima, Općina Stari Grad donijela odluku da objekat prebaci u Fond poslovnih prostora.
"On se obratio s pitanjem da li je Centar Sarajevo spreman plaćati taj prostor po 1 KM po kvadratu. Načelno sam bio za. Mi smo imali nekoliko sastanaka", istakao je Mandić.
Problemi su, međutim, počeli krajem maja kada je inspekcija izvršila nadzor u objektu i utvrdila niz nepravilnosti. Najvažnija se odnosila na otežan pristup kotlovnici, jer se neposredno ispred njenih vrata nalazio novootvoreni ugostiteljski objekat.
"Vi da biste pristupili kotlovnici morate proći kroz ugostiteljski objekat i na vratima kotlovnice nalazi se sto gdje ljudi jedu kolače, pecivo. Naloženo je da se otklone ti nedostaci i da se kotlovnica do daljnjeg ne smije koristiti. Tada svi razgovori padaju u drugi plan jer mi od zakupodavca očekujemo da, ako već ulazimo u aranžman da se plaća makar po marku, da nam se omoguće elementarni uslovi za rad, jer mi nismo vlasnici tog prostora", rekao je Mandić.
Situacija se dodatno zakomplikovala na sjednici Općinskog vijeća Stari Grad održanoj prije mjesec dana, gdje je, tvrdi Mandić, načelnik Čengić iznio ozbiljne optužbe.
"Načelnik nas je nazvao hajducima, citiram ga. Da mi tu boravimo nelegalno decenijama. Rekao je da su sva ulaganja, koja nisu mala, nelegalno tamo izvršena", rekao je Mandić i naveo koje je pitanje on postavio.
"Na moje pitanje da li ćete riješiti sistem grijanja, rečeno mi je da on to ne želi raditi, da će nam sufinansirati i prebaciti novac da mi to radimo. Malo je kontradiktorno reći da ste vi tu nelegalno, a onda od nas tražiti da mi to radimo."
Daljnje poteškoće pojavile su se s padom temperatura, kada su uposlenici uključili kalorifere, nakon čega je došlo do manjeg strujnog udara.
"Uključili su kalorifere i desio se blaži strujni udar bez ikakvih posljedica i ja sam direktoru sugerisao da iz mjera predostrožnosti, dok se nedostaci ne otklone, prekine aktivnosti i da se počne izmještati na alternativne lokacije", naveo je Mandić.
Alternativne lokacije, objašnjava Mandić, nema za pozorišnu scenu koja je najprepoznatljivija u CKM-u.
Iz CKM-a samo informacija da su sve aktivnosti prekinute.
"Prostor trenutno ne može ispuniti standarde koji su nužni za kvalitetno i profesionalno izvođenje događaja. Zbog toga, donesena je ova odluka kako bismo izbjegli kompromise na štetu korisnika, publike i izvođača (...) O nastavku aktivnosti i novim terminima obavijestit ćemo blagovremeno putem zvaničnih kanala Ustanove", saopštili su.
Na njihovim službenim stranicama podsjeća se da CKM ove godine obilježava 60 godina postojanja te da organizuje brojne kurseve i škole. Pozorišna scena, koja je godinama bila centralno mjesto kulturnih događaja, posebno je ugrožena trenutnom situacijom, što brine ne samo uposlenike, već i kulturne radnike koji ističu da ne bi smjeli postati kolateralna šteta neslaganja dvojice sarajevskih načelnika.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.