snijeg

Foto: FENA

05.01.2026 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Fena

ZIMSKA SLUŽBA

Ramić: Zimska služba "Rad" radi punim kapacitetom, putevi se čiste po prioritetima

Sarajevo zahvaćeno obilnim snijegom – pali 43 cm, zimska služba čisti puteve prioriteta. Najavljeno još do 70 cm snijega.

Obilne snježne padavine zahvatile su Kanton Sarajevo od jučerašnjih jutarnjih sati, a snijeg je neprekidno padao sve do 2:30 sati iza ponoći, formirajući snježni pokrivač visine oko 43 centimetra. Kako je za Fenu izjavio glasnogovornik Komunalnog preduzeća "Rad" Mirza Ramić, ekipe zimske službe, koje su nadležne za četiri gradske općine, bile su angažovane na čišćenju saobraćajnica prvog i drugog prioriteta.

Rad na terenu dodatno je otežavala ledena kiša koja je padala u ranim jutarnjim satima. Uprkos tome, do 7 sati jutros prohodni su bili putevi prvog, kao i dio drugog prioriteta. Trenutno se, prema riječima Ramića, uklanja snijeg sa saobraćajnica drugog, a djelimično i trećeg prioriteta, a aktivnosti će se nastaviti i u narednim danima, s obzirom na prognozirane niske temperature i nove padavine. Za naredna četiri dana najavljeno je dodatnih 60 do 70 centimetara snijega.

Kada je riječ o ručnom čišćenju javnih površina, sve lokacije obuhvaćene planom i programom održavanja očišćene su tokom sinoćnjih sati, uz angažman 110 radnika. Od mehanizacije su jučer bila dostupna 33 vozila, ali je trenutno pet njih van funkcije zbog problema na terenu, uključujući oborena stabla. Iz preduzeća navode da se intenzivno radi na njihovom što skorijem osposobljavanju.

Zalihe posipnog materijala, kako je potvrđeno, su dovoljne, budući da je materijal nabavljen mjesec dana prije početka zimske sezone, a u slučaju potrebe osiguravaju se i dodatne količine.

Dodatne poteškoće ekipama zimske službe, ističe Ramić, predstavljaju nepropisno parkirana vozila, kao i odlaganje snijega na već očišćene ulice. Često se, nakon prolaska grtalice, dešava da građani izbacuju snijeg iz dvorišta, s krovova, terasa ili sa automobila nazad na kolovoz.

Iz Komunalnog preduzeća "Rad" naglašavaju da zimska služba radi punim kapacitetom i u skladu s utvrđenim prioritetima.

"S obzirom na to da mi ne određujemo prioritete već investitori, u ovom slučaju općine i direkcije za puteve, saobraćajnice koje su uvrštene u plan i program zimskog održavanja (kad govorimo o saobraćajnicama kategorisanim da su od općinskog i kantonalnog značaja), bile su ili će biti zastupljene u skladu s određenim prioritetima", naveo je Ramić.

U situacijama poput jučerašnje, kada zbog velike količine snijega nije bilo moguće istovremeno djelovati na svim planiranim pravcima, aktivnosti su se, kako je naveo, provodile isključivo u skladu s prioritetima koje su odredili investitori.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI