
Foto: Internet
04.02.2026 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: HINA
ESLJP je djelimično usvojio žalbe Zlatana Begića, utvrdio diskriminaciju zbog etničke pripadnosti i naložio BiH isplatu 10.000 eura.
Europski sud za ljudska prava (ESLJP) u utorak je odlučivao o ukupno četiri žalbe koje su podnijeli Demokratska fronta i zastupnik te stranke u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine Zlatan Begić.
Kako je prenijela Hina, pozivajući se na informacije iz ESLJP-a, Sud je odbacio Begićevu žalbu kojom je osporavao ustavnu ulogu Doma naroda BiH, kao i aplikaciju koja se odnosila na izmjene Izbornog zakona nametnute od visokog predstavnika. U preostala dva predmeta Sud je utvrdio da je Begić bio izložen diskriminaciji zbog uskraćivanja pasivnog biračkog prava.
U odluci koja se ticala intervencija visokog predstavnika Christiana Schmidta tokom izborne noći 2022. godine, ESLJP je zaključio da te mjere nisu imale diskriminirajući karakter prema Demokratskoj fronti.
Sud je, s druge strane, prihvatio dvije Begićeve aplikacije koje su se odnosile na nemogućnost njegove kandidature za predsjednika i potpredsjednika Federacije BiH, kao i za (do)predsjedatelja Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.
Prema navodima iz sudskih spisa, Begić je u svojim aplikacijama naveo da mu je pravo na kandidiranje uskraćeno zbog sistemskih ograničenja zasnovanih na etničkoj pripadnosti, što je, prema njegovim tvrdnjama, u suprotnosti sa standardima Europske konvencije o ljudskim pravima i njenim protokolima, uključujući pravo na slobodne izbore i zabranu zloupotrebe prava.
ESLJP je utvrdio da je Begić bio diskriminiran jer mu je, kao pripadniku kategorije "ostalih", onemogućena kandidatura za funkciju predsjedatelja ili potpredsjedatelja Zastupničkog doma, dok je u drugom slučaju isto pravo uskraćeno u vezi s pozicijom predsjednika ili potpredsjednika Federacije BiH.
Sud je također zaključio da su Begiću, po istom osnovu, povrijeđena prava u vezi s izborom u rukovodstvo Parlamentarne skupštine BiH, te je Bosni i Hercegovini naloženo da mu isplati odštetu u iznosu od 10.000 eura.
Današnje presude komentirao je i ministar pravde Bosne i Hercegovine Davor Bunoza. On je na društvenoj mreži X naveo da je Sud odbacio aplikaciju Demokratske fronte koja se odnosila na izmjene Izbornog zakona nametnute od visokog predstavnika, kao i Begićevu aplikaciju vezanu za ulogu Doma naroda i vrijednost glasa, dok su dvije Begićeve aplikacije usvojene zbog nemogućnosti kandidiranja za zamjenika i predsjednika Federacije BiH te za (do)predsjedatelja Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.
"Zaključno, ESLJP ponovno potvrđuje pravo svih na kandidaturu, ali i da ustavna struktura Bosne i Hercegovine, uključujući Dom naroda, nije protivna Europskoj konvenciji o ljudskim pravima. Nadam se da mediji ovaj put neće reći da sam izmislio dvije odluke koje su izostavili spomenuti", napisao je Bunoza.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.