el dnevnik

Foto: Ured za zajedničke poslove kantonalnih organa TK

05.06.2026 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Akta.ba

DIGITALIZACIJA ŠKOLSTVA U TK

Tuzlanski kanton uvodi E-dnevnik u osnovne i srednje škole

TK uvodi E-dnevnik u škole. Roditelji će u realnom vremenu pratiti ocjene i izostanke, a nastavnicima će biti smanjena administracija.

Ministar obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona (TK) Ahmed Omerović i direktor kompanije "Leftor" Tuzla zaključili su ugovor za nabavku, isporuku i održavanje aplikativnog softvera E-dnevnik za vođenje pedagoške evidencije u osnovnim i srednjim školama Tuzlanskog kantona.

Ministar Omerović kazao je da će elektronski dnevnik biti testiran u sljedećoj školskoj godini te da bi svim uključenim faktorima trebao olakšati posao i unaprijediti proces obrazovanja.

"Važno je da nastavnici znaju da s elektronskim dnevnikom neće imati više administrativnog posla, nego naprotiv, elektronski dnevnik treba da smanji posao jer će određeni segment koji jednom upišu moći kasnije povlačiti. Roditelj će također imati adekvatnu informaciju jer će i e-mailom dobijati informacije o ocjenama i o izostancima svoje djece koja pohađaju osnovnu, odnosno srednju školu", pojasnio je Omerović, naglasivši da će u konačnici svi imati bolje podatke o cijelom procesu te da je elektronski dnevnik obaveza koju propisuju strateški dokumenti.

Direktor kompanije "Leftor" Tuzla Amir Hadžimehmedović ocijenio je da se radi o modernom alatu, koji bi vremenom trebao zamijeniti arhaičan sistem klasične evidencije.

"Razlika je u tome da bi ovaj sistem bio dostupan 24 sata i za roditelje i za nastavnike. Znači, da bi sama komunikacija između aktera u sistemu stvarno bila poboljšana i evidentirana na modern način", dodao je.

Direktor Pedagoškog zavoda TK Izet Numanović naveo je da predstoji eksperimentalna faza kojom će biti otvoren proces bržeg i efikasnijeg komuniciranja.

Zaključio je da će uvođenje sistema informiranja putem digitalnog dnevnika značajno ubrzati komunikaciju između škole i roditelja, jer će se sve aktivnosti učenika odmah, po njihovom završetku, unositi u digitalni sistem, čime će informacije biti dostupne u realnom vremenu, saopćeno je iz Ureda za zajedničke poslove kantonalnih organa TK.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI