Privatizacija Fabrike duhana Mostar: Okončani pregovori, investitor ne želi radnike

05.11.2012 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: eKapija.ba

Privatizacija Fabrike duhana Mostar: Okončani pregovori, investitor ne želi radnike

Komisija Agencije za privatizaciju u FBiH, za prodaju državnog kapitala preduzeća Fabrika duhana Mostar d.d. Mostar metodom neposredne pogodbe, okončala je pregovore sa direktorom Virtual Channel LTD, USA Nivenom Agravalom ( Naveen Aggarwal) nakon njegovog izjašnjenja da nije dalje spreman korigovati ponudu. Ponuđač nije prihvatio zadržavanje radnika na period od tri godine, izmirenje obaveza prema njima kao i Poreznoj upravi Federacije BiH a što je minimum prihvatljivosti ponude.

Za kupovinu 67% državnog kapitala Fabrike duhana Mostar, ponuđeno je 1.ooo KM u gotovini za kapital, u FDM bi investirali 250.000 KM te nisu mogli jamčiti zapošljavanje radnika, odnosno zapošljavanje bi realizirali po potrebi.

U toku pregovora, APF je istakla minimum uvjeta za prihvatljivost ponude i zatražila od direktora Nivena Agravala decidno izjašnjenje o tome da li je spreman da zadrži sve stalno zaposlene radnike na period od tri godine, kako je utvrđeno po Javnom pozivu, da li je spreman da preuzme sve obaveze prema radnicima kao i obaveze prema Poreskoj upravi FBiH. Komisija Agencije za privatizaciju u FBiH, rukovodeći se situacijom u kojoj se nalazi Fabrika i potrebom za zbrinjavanjem radnika, ostavila je mogućnost ponuđaču da još jednom preispita svoju ponudu i eventualno je koriguje te nastavi pregovore.

S obzirom da, ponuđač nije prihvatio mogućnost da koriguje svoju ponudu, Komisija je pregovore proglasila okončanim.

Ponuda Virtual Channel LTD bila je jedina formalno ispravna dok punude Esmira Šabića iz Tubeta i VTH Industry, Holandija nisu bile formalno ispravne. Agencija za privatizaciju u FBiH, do sada je u šest navrata pokušala prodati državni kapitala Fabrike duhana Mostar.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI