
06.06.2012 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: SRNA

U Banjoj Luci zvanično je otvorena 7. međunarodna konferencija Banjalučke berze. Aleksandar Džombić, premijer Republike Srpske ovom prilikom je istakao kako je Vlada Republike Srpske dala doprinos u stabilizaciji prilika na tržištu kapitala RS kroz određene zakonske i podzakonske akte, a kroz zakone o dugu, zaduživanju i garancijama omogućeno je da se infrastrukturni projekti finansiraju kroz dužničke hartije od vrijednosti.
On je podsjetio da su stvorene obveznice kao dugoročni oblik zaduživanja, trezorski zapisi kao kratkoročni oblik, te korporativne obveznice.
Džombić je istakao da je značajno i formiranje Penzijskog rezervnog fonda Republike Srpske, koji je uticao na likvidnost tržišta kapitala u Srpskoj, a samim tim i na likvidnost Banjalučke berze.
"Imamo mandatno pismo potpisano sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj /EBRD/ i sa određenim društvom iz Slovenije za formiranje prvog dobrovoljnog penzijskog fonda u RS, ali i u BiH, koji će, takođe, poboljšati likvidnost tržišta kapitala u Srpskoj", istakao je Džombić.
On je podsjetio da su tržišta kapitala u svijetu od 2008. godine prilično urušena i da se još nisu oporavila.
Džombić je naglasio da će regionalno povezivanje Banjalučke berze obezbjediti novčana sredstva za privredne subjekte i njihove projekte s ciljem povećanja zaposlenosti.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.