
07.11.2012 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: eKapija.ba

Dvogodišnji projekt podizanja svijesti javnosti o prednostima EU integracija te jačanje komunikcijskih kapaciteta Direkcije za EU integracije BiH (DEI) pod nazivom "EU Awareness II" završen je danas konferencijom na kojoj su predstavljeni njegovi rezultati. Projekt je financirala Europska unija sa 1, 3 milijuna eura.
Voditeljica projekta EU Awareness II tima Mary Donovan kazala je da je istraživanje javnosti pokazalo da je tijekom trajanja projekta porasla svijest građana o važnosti EU integracija te da je to jedan od njegovih najznačajnijih postignuća. Istraživanje urađeno u sklopu ovog projekta pokazalo je da je oko 76 posto građana podržava proces europskih integracija.
Navela je da je njime također uspostavljanja infrastruktura koja će se moći nadograđivati u daljnjim aktivnostima u ovom smijeru. Naime, kroz projekt je rekonstruirana web stranica Direkcije za EU integracije, organizirani su dijaloški forumi na temu EU integracija, te obuka za bh. novinare iz ovog područja. Izrađen je i promoviran novi logo DEI-ja, kreiran promotivni materijal DEI-ja, te izrađena nova komunikacijska strategija.
Jurgis Vilcinskas, šef odjela za europsku i ekonomsku integraciju Delegacije EU u BiH, zahvalio se i medijima koji su otvarali teme koje se tiču EU i na taj način pomogli podizanju svijesti građana koji trebaju biti upoznati sa koristim koje članstvo može za njih značiti.
Rezultati su pokazali da je ovo bilo pravo ulaganje novca, kazao je on. Smatra da je bitno da se dijalog uspostavi na svim razinama i u svim područjima BiH te također da u procesu EU mogu doprinjeti svi od farmera do bankara.
Jesenka Hadžajlija, šefica grupe za promociju DEI-ja kaže da je jedan od uspjeha ovog projekta i to što su aktivnosti oko EU integracija uspjeli izmjestiti i izvan Sarajeva, tako da su se brojni događaji održavali i u drugim gradovima BiH.
"Pokušali smo da organizacijom događaja, u suradnji sa predstavnicima civilnog društva, budemo prisutni na trgovima, parkovima, te osnovnim i srednjim školama. Sa druge strane uspjeli smo da se uvežemo sa organizacijama civilnog društva u BiH. Nadam se da taj dijalog koji smo uspostavili biti osnova za dalje proširenje i nastavak suradnje", naglasila je Hadžajlija.
Bitna komponeta za projekt su bili i mediji kao oni koje prenose osnovne informacije u procesu EU integracija. Tijekom projekta organiziran je i sastanak sa medijskim savjetodavnim odborom na kojem je održana rasprava o samoj aktualnosti procesa EU integracija i napora koji možemo zajednički preduzeti kako bi se postigao osnovni cilj a to je napredak u procesu integracija. Organiziran je izbor najboljeg novinara iz oblasti EU integracija, navodi Hadžajlija.
Smatra da je aktivnostima koje su provođene kroz EU Awareness II uspostavljena dobra osnova i platforma za unaprijeđenje procesa komuniciranja sa bh. javnosti o europskim integracijama.
D.Kozina
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.