
31.07.2009 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Fena

Direktor Federalnog zavoda za zapošljavanje (FZZ) Miralem Šarić i direktor internet portala Posao.ba Edin Mehić su, 31. jula 2009. godine, u Sarajevu potpisali memorandum o razumijevanju i saradnji u sklopu Projekta zapošljavanja mladih u BiH (YEP), koji finansiraju Švicarska agencija za razvoj i saradnju i Austrijska agencija za tehničku saradnju, a implementira njemačka kompanija GOPA.
Ovim memorandumom, između ostalog, predviđeno je uspostavljanje baze podataka mladih ljudi od 16 do 30 godina koji traže posao, zatim zajedničko posjećivanje gradova i općina na području Federacije Bosne i Hercegovine u cilju promoviranja zajedničkog projekta i prikupljanja biografija mladih ljudi te međusobna razmjena podataka u skladu s važećim zakonskim propisima, saopćeno je iz FZZ-a.
Ciljevi ovog projekta su da se u prvoj fazi, tj. do oktobra 2009. godine zaposli 75 mladih ljudi te da se mobiliziraju i educiraju mladi ljudi o zapošljavanju i napredovanju u karijeri.
Projekt zapošljavanja mladih je trogodišnji projekt (2009.-2011.) koji implementira njemačka kompanija GOPA sa četiri partnerske kompanije iz BiH: Agencija Spektar Banjaluka, Development Studio d.o.o., poznatiji kao www.posao.ba, Promente Sarajevo i Taldi Tuzla, a u saradnji sa Federalnim zavodom za zapošljavanje i Zavodom za zapošljavanje Republike Srpske.
Projekt se sastoji od četiri komponente koje su fokusirane na aktivne mjere zapošljavanja, prvenstveno kroz karijerne centre u odabranim školama, preduzetničku obuku, savjetodavno djelovanje na mlade koji traže zaposlenje i razvoj saradnje između zavoda za zapošljavanje i privatnih agencija koje se bave zapošljavanjem.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.