Sindikat traži stavljanje van snage odluku o ukidanju Kliničkog centra

28.07.2014 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: eKapija.ba

Sindikat traži stavljanje van snage odluku o ukidanju Kliničkog centra

Upravni odbor Unije sindikata radnika u zdravstvu Republike Srpske ne prihvata odluku Vlade RS-a kojom se ukida Klinički centar u Banjoj Luci te traži da se ona odmah stavi van snage.

Upravni odbor Unije sindikata radnika u zdravstvu Republike Srpske ne prihvata odluku Vlade RS-a kojom se ukida Klinički centar u Banjoj Luci te traži da se ona odmah stavi van snage.

Tvrde da je ukidanjem jedinog kliničkog centra u RS-u, entitetska vlada „ilegalno provela konačni i završni akt urušavanja zdravstvenog sistema i potpuno se neosnovano odrekla ustavnih nadležnosti RS-a u oblasti organizovanja zdravstvene zaštite“.

Upravni odbor Unije sindikata radnika u zdravstvu u saopćenju navodi da svako dalje provođenje ove neprihvatljive odluke može proizvesti teške i nepopravljive pravne,ekonomske i mnoge druge posljedice na postojeći ustavom utvrđeni sistem zdravstvene zaštite u RS-u, kao i na profesionalni, socijalni i ekonomski status zdravstvenih radnika zaposlenih u Kliničkom centru u Banjoj Luci.

Direktne i teške posljedice može da ima i na osnovna prava pacijenata i osiguranika koji iz obaveznih doprinosa finansiraju zdravstvenu zaštitu u RS-u.

"Ukoliko vlasti odbiju da ukinu navedenu odluku, Unija sindikata radnika u zdravstvu će preduzeti sve potrebne mjere i sva pravna i druga sredstva sindikalne borbe da se navedena odluka formalno ospori i na sve zakonite načine onemogući njeno provođenje", upozoravaju iz Upravnog odbora Unije sindikata radnika u zdravstvu RS-a.

Također, izražavaju i sumnje „u postojanje dobre namjere Vlade RS-a, koja je u tajnosti na nelegitiman i potpuno ilegalan način provela odluku o ukidanju Kliničkog centra u Banjoj Luci, a naročito sumnjaju u povezanost ove nelegane odluke sa zaključivanjem brojnih sumnjivih ugovora o građevinskim radovima na rekonstrukciji i nabavci opreme za sada bivši Klinički centar, kao i dugogodišnjem, svjesnom i neopravdanom gomilanju enorminih dugovanja u ovoj zdravstvenoj ustanovi za koje niko nije odgovarao“, saopćili su iz Unije sindikata.

Tvrde i da je sve to ovu zdravstvenu ustanovu konačno dovelo u potpuni finansijski kolaps.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI