Bihać: USAID i SIDA prezentirali program razvoja tržišne poljoprivrede "FARMA" vrijedan 14 mil. USD

21.11.2009 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Fena

Bihać: USAID i SIDA prezentirali program razvoja tržišne poljoprivrede "FARMA" vrijedan 14 mil. USD

Implementacija programa razvoja tržišne poljoprivrede "FARMA" povod je posjete predstavnika Američke agencije za razvoj (USAID) i Švedske agencije za razvoj (SIDE) Unsko-sanskom kantonu (USK), 20. novembra 2009. godine.

Predstavnici ovih organizacija susreli su se s predstavnicima Vlade i Poljoprivrednog zavoda kantona, kojima su prezentirali taj razvojni program vrijedan 14 miliona američkih dolara.

Cilj projekta, kako je istaknuto, je da se pružanjem tehničke, organizacijske i finansijske pomoći poveća zaposlenost kroz rapidan i održiv ekonomski rast.

Savjetnik premijera USK-a, Irfan Felić i kantonalni ministar zdravstva, Mustafa Avdagić izrazili su spremnost da kanton bude aktivni partner u realizaciji ovog programa.

Predstavnici USAID-a i SIDA-e potom su posjetili bihaćku mljekaru "Meggle", koja će ove godine ostvariti rast proizvodnje od 10 posto, odnosno proizvesti 36 miliona litara mlijeka. Istovremeno u proširenje proizvodnje, kako je istaknuto, investirano je pet miliona KM.

Iako "Meggle" već godinama ostvaruje impresivne poslovne rezultate na državnom nivou, malo je urađeno na poboljšanju konkurentnosti mljekarske industrije. Zbog nepostojanja državnog Ministarstva poljoprivrede i neuređene legislative kompanijama poput ove onemogućen je izvoz na tržište zemalja EU-a, rečeno je tokom posjete.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI