Zatvara se rudnik Kamengrad u Sanskom Mostu
Rudnik mrkog uglja Kamengrad u Sanskom Mostu bit će zatvoren. Bez posla bi moglo ostati 29 radnika. U Upravi za inspekcijske poslove Federacije tvrde da rudnik nema dozvolu za rad, kao ni koncesiju za eksploataciju rude.
Rudnik mrkog uglja Kamengrad u Sanskom Mostu bit će zatvoren. Bez posla bi moglo ostati 29 radnika. U Upravi za inspekcijske poslove Federacije tvrde da rudnik nema dozvolu za rad, kao ni koncesiju za eksploataciju rude.
Danas je u Rudniku mrkog uglja Kamengrad po treći put bila inspekcijska kontrola, koja će najvjerovatnije značiti i zatvaranje rudnika. "Kamengradu će biti zabranjen rad. Bit će zapečaćena rudarska oprema koja nema dozvolu, nemaju projekte, nemaju sve ono što treba jedan rudnik imati i - glavna stvar za nas - nemaju koncesiju", kaže Ibrahim Tirak, direktor Uprave za inspekcijske poslove FBiH.
U upravi rudnika tvrde da ne znaju šta se dešava i da oni sve rade po zakonu. "Pokušavali su proglasiti da nelegalno radimo, a mi smo na sudu dokazali da imamo sve zakonom propisane dokumente i projekte", tvrdi Marinko Atlija, direktor RMU “Kamengrad”.
Podsjećamo da je Općinsko vijeće Sanski Most zatražilo od nadležnih inspekcijskih organa da zabrane dalji rad RMU „Kamengrad“ te je tada povučena ranije data suglasnost o davanju potrebne koncesije ovom privrednom društvu. U Općini tvrde da RMU „Kamengrad“ nije ispoštovao ranije postignut sporazum o plaćanju koncesionih naknada u visini od 1.300.000 maraka, te da nemaju zakonske dozvole za eksploataciju uglja. Međutim, Atlija tvrdi da rudnik nema ni marke duga za koncesiju. "Imamo dug prema Općini, neko je rudniku dao kratkoročnu pozajmicu prije 15-ak godina, i to je taj dug koji oni vjerovatno prikazuju s kamatama", dodaje on.
U Upravi za inspekcijske poslove FBiH su odlučni - rudnik će se zatvoriti, a odgovore na brojna pitanja, tražit će preko nadležnog Tužilaštva. "Vidjet ćemo i gdje i kome su prodali 30.000 tona rude, jer smo od teretne stanice u Prijedoru pribavili podatak koliko je te rude otišlo uz rudnika Kamengrada", ističe Tirak.
Ranijim ispitivanjima rezerve u kamengradskom bazenu procijenjene su na oko 420 miliona tona mrkog uglja. U ovom rudniku, koji je i najveći prirodni resurs na USK-u trenutno je zaposleno 29 radnika, koji će najvjerovatnije ostati bez posla.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.