
26.01.2010 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Fena

Premijer Federacije BiH Mustafa Mujezinović i premijer Srednjobosanskog kantona Salko Selman 25.01.2010. godine su u sjedištu Vlade FBiH u Sarajevu potpisali Sporazum o razvoju distributivne gasne mreže u Srednjobosanskom kantonu.
Riječ je o drugoj fazi gasifikacije u tom kantonu kojom će biti obuhvaćene općine Busovača, Vitez, Novi Travnik i Travnik.
Dužina nove gasne mreže iznosit će oko 40 km, s tim da se početak radova može očekivati do kraja ljeta. Vrijednost investicije je 50 miliona KM.
Premijer Srednjobosanskog kantona Salko Selman istaknuo je da je i prva faza gasifikacije u tom kantonu pri kraju, a njom su bile obuhvaćene općine Kiseljak, Fojnica i Kreševo.
U ovom projektu Vlada Srednjobosanskog kantona podržana je od Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije te od BH-Gasa , kao projektne kompanije.
Premijer FBiH Mustafa Mujezinović kazao je da Vlada daje punu podršku projektu gasifikacije u Srednjobosanskom kantonu te da treba razmišljati o gasifikaciji cijele FBiH, s obzirom na to da je gasna mreža izraz višeg standarda, da je riječ o ekološkom projektu i projektu koji će doprinijeti očuvanju resursa kao što su šume, ali i energentu koji može biti alternativni izvor energije u mnogim proizvodnim pogonima.
Današnjem potpisivanju sporazuma su prisustvovali i federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vahid Hećo i direktor BH-Gasa Almir Bečarević.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.