07.11.2015 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
Pripreme za održavanje investicijsko-razvojne konferencije “Srebrenica 2015“, koja će u tom gradu biti održana 11. i 12. novembra, odvijaju se prema planu, a lokalni zvaničnici od ovog skupa očekuju pozitivne rezultate.
Pripreme za održavanje investicijsko-razvojne konferencije “Srebrenica 2015“, koja će u tom gradu biti održana 11. i 12. novembra, odvijaju se prema planu, a lokalni zvaničnici od ovog skupa očekuju pozitivne rezultate.
"Očekujem da će efekti konferencije biti pozitivni jer smo već dogovorili određene korake. Ova konferencija nije nas koštala mnogo, ali je jedan simbolički događaj, jer će svi politički akteri biti na jednom mjestu", ocijenio je u izjavi za Fenu načelnik Općine Srebrenica Ćamil Duraković.
Uvjeren je da će konferencija donijeti rezultate na rješavanju pitanja nadoknade za potopljeno zemljište izgradnjom hidroelektrane u Bajinoj Bašti, kao i na deblokadi pojedinih investicija, kao što je investicija za projekt Banje Guber.
"Svaka stvar koja dođe u ovaj grad će biti pozitivna i korak naprijed", smatra Duraković, dodajući da najviše očekivanja ima od domaćih investitora u BiH.
Navodi da je trenutno u Srebrenici u javnom sektoru zaposleno više od 200 radnika te se očekuju nova zaposlenja, jer je za četiri godine planirano 400 radnih mjesta.
"Poznavajući one koji će biti prisutni na konferenciji, uvjeren sam da su spremni nešto konkretno uraditi za Srebrenicu jer znaju ideju ove konferencije koja ima za cilj da se riječi pretoče u djela i da se konačno u Srebrenici ostavi nešto što donosi bolju budućnost za sve građane", naglasio je Duraković.
Predsjednik Skupštine općine Srebrenica Miloš Milovanović kaže da su očekivanja od ove konferencije velika, posebno kada su u pitanju mogućnosti otvaranja novih radnih mjesta.
"Prioritet nam je da zaposlimo mlade ljude koji žive u Srebrenici kako bismo ih zadržali. To je moguće samo putem investicija i novih zapošljavanja. Nova radna mjesta se mogu očekivati ukoliko bude novih investicija i različitih projekata", naglasio je Milovanović.
Odbornik Stranke demokratske akcije (SDA) u Skupštini općine Srebrenica Suljo Čakanović ističe da ova konferencija nije donatorska nego investicijska, a pozitivnim ocjenjuje to što su je podržali svi odbornici.
"Konferencija će imati pozitivne efekte. Kao odbornik i građanin apsolutno podržavam ovakvu konferenciju. Mi svi želimo veći broj zaposlenih i poboljšanje kvaliteta života u Srebrenici", mišljenja je Čakanović.
Odbornik Srpske demokratske stranke (SDS) Momčilo Cvjetinović izjavio je za Fenu da je cilj konferencije zapošljavanje što većeg broja ljudi.
"Nadam se da je ovo konferencija koja se ne smije propustiti, da Srebrenica krene ubrzanim korakom i dođe na mjesto na kojem je nekad bila. Također, uvjeren sam da neće biti zloupotrijebljene sve dobre volje onih koji dolaze", poručio je Cvjetinović.
Na investicijsko-razvojnoj konferenciji bit će prezentirani projekti, kao što su izgradnja mosta, korita Križevice, izgradnja novog obdaništa, izgradnja parka te fontane u centru grada.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.