482 nova radna mjesta i investicije veće od šest miliona KM

16.06.2016. 12:35 / Izvor: Akta.ba

U metalskoj industriji je otvoreno 160, u drvoprerađivačkoj 143, u industriji kože i obuće 129, a u prehrambenoj industriji 50 novih radnih mjesta.

Agencija za razvoj preduzeća Eda iz Banjaluke je danas organizovala Treći ekonomski forum "O konkurentnosti – iz prave perspektive". Na forumu je prisustvovalo preko 60 učesnika među kojima su bili predstavnici Ambasade Švedske, međunarodnih organizacija, Privredne komore Republike Srpske, Grada Banja Luka, načelnici opština sa područja Krajine i njihovi saradnici, direktori vodećih industrijskih preduzeća i stručnjaci za ekonomski razvoj.

Na otvaranju Foruma, Marie Bergström iz Ambasade Švedske u BiH je istakla: "Švedska u svojoj strategiji podrške BiH ima i razvoj preduzeća. U 'CREDO' projektima učestvujemo već osam godina. Do sada smo uložili skoro 10 miliona evra pri čemu se promoviše transparentnost, kvalitet i sigurna radna mjesta."

Direktor Agencije za razvoj preduzeća Eda, Zdravko Miovčić rekao je da su kroz projekat "CREDO Krajina", čiji će rezulatati biti predstavljeni na forumu, odnosno kroz tri objavljena javna poziva za sufinansiranje projekata, preduzećima isplaćeni grantovi od ukupno 1.671.969 KM. "Na osnovu ovih sredstava, iz Razvojnog fonda projekta +CREDO Krajina' kompanije su investirale u razvojne projekte još 6.034.571 KM. Putem podržanih projekata koja su preduzeća već realizovala, kao i onih čija je realizacija u toku, kroz grant sredstva su podržane ukupno 63 kompanije čime su od 2014. godine otvorena 482 nova radna mjesta u izvoznim preduzećima."

Ministar uprave i samouprave Republike Srpske Lejla Rešić je izjavila: "Pomogli smo u registraciji velikog broja firmi, podržali mnoge projekte koji su pružali mnoge pogodnosti za strane ali i domaće investitore. Animirali smo lokalne zajednice da daju svoj doprinos boljem poslovnom okruženju."

Pero Ćorić ispred Privredne komore Republike Srpske je istakao: "Mi imamo preduzeća koja se aktivno mogu uključiti na ino-tržišta. Konkurentnost se ogleda u metalnoj industriji, ali i onim preduzećima koja su prepoznala sve one elemente kojima se dolazi do konkurentnosti. To su prije svega nove tehnologije, kvalitetni ljudi, osvajanje novih pristupa, novih proizvoda i lanac vrijednosti koji dovodi do kvaliteta."

Direktor firme "Fratello trade" Mario Derajić je rekao: "Kroz projekat 'CREDO Krajina' su nam omogućili popravljanje tehnologije, nove načine vođenja firmi, a pogotovo razvoj konkurentnosti. Poseban akcenat je stavljen na mogućnost zadržavanja i uvođenja novih radnih mjesta."

U okviru foruma održane su četiri panel rasprave. Prva panel rasprava se bavila pitanjem "Šta je novo u pristupu konkurentnosti donio CREDO projekat", a panelisti su bili: Pero Ćorić, direktor Sektora granskih udruženja u Privrednoj komori Republike Srpske; Esma Hergić, stručna saradnica službe za razvoj opštine Bosanska Krupa; Rajko Latinović, direktor preduzeća „Superpremix“ iz Banjaluke i Dajana Kecman, pravnica u preduzeću "Spektra DMG" iz Banjaluke. Tema druge panel rasprave je bila "Izazovi i iskustva u radu sektorskih odbora", a panelisti su bili: Sandra Pezerović, komercijalni direktor preduzeća "Naš dom" iz Gradiške i član sektorskog odbora drvoprerađivačke industrije; Radislav Živanić, direktor preduzeća "Topling" iz Prnjavora i član sektorskog odbora metalske industrije; Miroslav Petrešin, direktor preduzeća "Sportek" iz Kotor Varoši i član sektorskog odbora industrije kože i obuće. Predmet treće panel diskusije su bila "Iskustva i rezultati Razvojnog fonda, radionica sa direktorima, vaučer i SES podrške“ a panelisti su bili: Alma Mujagić, iz Službe kvaliteta prduzeća "ZAH" iz Bosanske Krupe; Sandra Đukanović, menadžer prodaje preduzeća "Vendom" iz Laktaša; Aleksandar Mikić, direktor preduzeća "Reflex" iz Gradiške; Dragoslav Šiljak, direktor preduzeća "Masterwood" iz Prijedora i Snježana Marić, direktorica preduzeća "MMS Marić Company" iz Kozarske Dubice. O kontinuitetu instrumenata i iskustava u novim projektima, u posljednjem dijelu foruma su govorili: Karin Rau, rukovoditeljica komponente GIZ ProLocal programa, te Marina Dimova, projekt menadžer UNDP-a.

REZULTATI PROJEKTA

Neki od najznačajnijih rezultata projekta CREDO Krajina se mogu sumirati na sljedeći način:

Na osnovu tri objavljena javna poziva za sufinansiranje projekata, preduzećima su isplaćeni grantovi u ukupnoj vrijednosti od 1.671.969 KM. Posmatrano po djelatnostima, preduzećima iz metalske industrije su isplaćeni grantovi u ukupnoj vrijednosti od 730.131 KM, preduzećima iz drvoprerađivačke industrije u ukupnoj vrijednosti 489.219 KM, preduzećima iz prehrambene industrije u ukupnoj vrijednosti 225.393 KM i preduzećima iz industrije kože i obuće u ukupnoj vrijednosti od 227.226 KM.

Na osnovu odobrenih 1.671.969 KM grant sredstava iz Razvojnog fonda projekta CREDO Krajina, kompanije su investirale u razvojne projekte još 6.034.571 KM, tako da je u prosjeku na 1 KM grant sredstava investirano još 3,6 KM. Po sektorima, to izgleda ovako: Putem podržanih projekata koja su preduzeća već realizovala, kao i onih čija je realizacija još u toku, kroz grant sredstva su podržane ukupno 63 kompanije iz prioritetnih sektora čime su otvorena 482 nova radna mjesta.

U metalskoj industriji je otvoreno 160, u drvoprerađivačkoj 143, u industriji kože i obuće 129, a u prehrambenoj industriji 50 novih radnih mjesta.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Vijesti