
03.03.2010 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Fena

Sarajevske kompanije Energoinvest i Hidrogradnja
danas su pozvale predstavnike vlasti da shvate ozbiljnost situacije u
kojoj se nalazi bh. privreda te da urede pravni okvir koji će domaćim
preduzećima omogućiti značajno učešće u najavljenoj izgradnji
elektroenergetskih i drugih infrastrukturnih objekata u Federaciji BiH i
BiH.
Podršku ovoj inicijativi dviju kompanija, prisustvom na
konferenciji za novinare u poslovnoj zgradi Energoinvesta u Sarajevu,
dali su i predsjednici Vanjskotrgovinske komore BiH i Privredne komore
Kantona Sarajevo Mahir Hadžiahmetović i Kemal Grebo, potpredsjednik
Privredne komore FBiH Avdo Rapa, predsjednik Saveza samostalnih
sindikata BiH Ismet Bajramović te direktori Elektroprivrede BiH i
Elektroprivrede HZHB Amer Jerlagić i Matan Žarić.
"Cilj
nam je da naša preduzeća značajno participiraju u realizaciji velikih
objekata jer ovo je zadnja šansa kada možemo napraviti razvojni ciklus.
Mislim da projekte koji dolaze treba shvatiti kao razvojne i ne postoji
nijedan razlog da Energoinvest i Hidrogradnja ne grade HE Vranduk ili HE
Ustikolina", kazao je direktor Energoinvesta Džemail
Vlahovljak i dodao da je to preduzeće danas s 500 visokostručnih kadrova
- inženjera, pravnika, magistara i ekonomista te stručnu radnu snagu
spremno obaviti takve poslove.
On je naglasio da je program
Federalne vlade koji se odnosi na izgradnju novih elektroenergetskih
kapaciteta u FBiH "težak" oko 10 milijardi KM i da bi ova dva preduzeća
mogla realizirati od 70 do 80 posto tog programa.
Također je napomenuto da bh. kompanije nedobivanjem poslova u zemlji gube šanse i za dobivanje poslova u inostranstvu.
"Da bi neka kompanija nastupila na stranom tržištu mora imati reference u BiH", kazao je Vlahovljak.
Direktor
Hidrogradnje Semin Mašić istaknuo je da je Hidrogradnja nastala 1947.
godine upravo na projektu HE Jablanica i da ima dobre kapacitete koji
mogu raditi takve poslove.
"Nelogično je da strane
kompanije dolaze da se spasu na bazi naših kredita. Mi nismo ništa
lošiji od tih kompanija koje dolaze iz inostranstva, ali su nam
nametnuti takvi uvjeti za poslovanje. Hidrogradnja danas ima oko hiljadu
radnika, ali je bez posla", kazao je Mašić.
Predsjednik
Saveza samostalnih sindikata BiH Ismet Bajramović rekao je da će
Sindikat podržati sva ovakva nastojanja domaćih kompanija i da će se
uključiti u onim segmetnima gdje je to moguće.
Određene aktivnosti najavio je i potpredjednik Privredne komore FBiH Avdo Rapa.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.