
17.12.2009 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Nezavisne novine

Nakon dvadeset godina 16.12.2009. godine je obnovljen transport derivata Rafinerije nafte u Brodu rijekom Savom.
"Prvim baržama bit će prevezena količina od oko 3.000 tona derivata za tržište crnomorskog regiona", istakao je direktor brodske rafinerije nafte Aleksandar Litvinjenko.
Po
njegovim riječima, investicije u ponton pretakalište derivata na Savi
iznosile su oko 850 hiljada eura i omogućavaju transport derivata
baržama ovom rijekom.
Zamjenik generalnog direktora „Optima
grupe“ Slavko Šćepanović ističe da su dugoročni planovi grupacije
usmjereni na pozicioniranje na domaćem i stranom tržištu kroz
investiciona ulaganja u rekonstrukciju i revitalizaciju naftnih
postrojenja.
"Ukupna sredstva za ulaganja i
finansiranje tekućeg poslovanja preduzeća naftne industrije u idućoj
godini procjenjuju se na oko 210 miliona eura", rekao je Šćepanović.
Naglasio
je i da će transport derivata nafte Savom omogućiti da se derivati na
brži i ekonomičniji način transportuju do rumunske luke Konstanca, a
odatle dalje u zemlje Evropske unije i svijeta.
"Projekat
pokretanja proizvodnje u Rafineriji Brod, jedinog takvog kapaciteta u
BiH, bio je izazov ne samo za kompaniju 'Njeftegazinkor' već i za sve
institucije Republike Srpske i BiH", ističe i savjetnik ministra industrije, energetike i rudarstva Slobodan Rajlić.
Stvaranjem
uvjeta za, kako kaže, nesmetan rad ovog kapaciteta i plasman proizvoda u
skladu s postojećom legislativom doprinosi jačanju domaće privrede ta
sigurnijem i kvalitetnijem snabdijevanju potrošača.
"Ono što ne smijemo zaboraviti jesu aktivnosti na poboljšanju kvaliteta proizvoda i jačoj kontroli procesa proizvodnje",
naglasio je savjetnik ministra, napominjući da je Rafinerija kupila
najsavremeniju opremu za novu laboratoriju od 6,4 miliona KM.
Rajlić
je naglasio da će entitetska vlada, svojim inicijativama Vijeću
ministara BiH i podrškom preduzećima izvoznicima, i dalje nastojati da
zaštiti domaće proizvođače kroz insistiranje na primjeni istih uvjeta
za sve potpisnice CEFTA sporazuma i uspostavljanju kontrole kvaliteta
pri uvozu, što do sada nije slučaj.
Menadžment Rafinerije
očekuje da će ostvareni izvoz derivata nafte transportovanih Savom imati
značajno učešće, te da će se uskoro završiti zakonom propisana
procedura koja će omogućiti carinjenje na prostoru Rafinerije.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.