
29.07.2009 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Dnevni list

U cilju poticaja proizvodnje gljiva za široku potrošnju Vlada Unsko-sanskog kantona je u zadnje dvije godine izdvajala sredstva za poticaj industrijske proizvodnje konzumne gljive. Radi se o sredstvima od 5 KM po metru kvadratnom ali pod uvjetom da proizvođač ima zasnovanu proizvodnju na minimalno 50 metara kvadratnih.
Inače, na području USK-a ova se vrsta proizvodnje bazira na sakupljačkom gljivarstvu i to šumskih gljiva. Na ovom području već postoji sedam kompanija koje se bave otkupom šumskih gljiva.
"Planiramo u ovoj godini s područja USK-a izvesti 400 tona takve gljive i to u zemlje EU", kaže Smail Toromanović, direktor Poljoprivrednog zavoda USK-a. Imaju kaže i jednu kompaniju koja konzervira gljive.
Međutim, Toromanović kaže da je generalno gledano ipak malo ljudi koji se bave industrijskim uzgajanjem šampinjona, bukovače ili šitakija stoga kaže, treba sve poduzeti kako bi se takva situacija promijenila.
Huse Ružnić, predsjednik Udruge proizvođača gljiva kaže da je gljivarstvo relativno mlada grana primarne poljoprivredne proizvodnje na ovom području ali da je posljednjih godina doživjela intenzivniji razvoj. Kaže da se proizvodnjom gljiva počeo baviti još 1997. godine, a da proizvode uglavnom plasira na područje općine Cazin.
Smatra da bi se još ljudi počelo baviti industrijskom proizvodnjom konzumnih gljiva kada bi bili više educirani u tom području. Zato su kaže ovih dana i organizirali stručno predavanje o industrijskoj proizvodnji konzumnih gljiva. Predavači su bili predstavnici mađarske kompanije Champignon Union.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.