
30.11.2013 |
Vijesti / REGIJA
Izvor: tportal.hr
Slovenačka agencija za zaštitu konkurencije (AVK) objavila je jučer da je pozitivno rešila prijavu hrvatskog koncerna Agrokora o koncentraciji, u vezi sa povezivanjem sa najvećim slovenačkim trgovinskim lancem Merkatorom.
Slovenačka agencija za zaštitu konkurencije (AVK) objavila je jučer da je pozitivno rešila prijavu hrvatskog koncerna Agrokora o koncentraciji, u vezi sa povezivanjem sa najvećim slovenačkim trgovinskim lancem Merkatorom.
Agencija, pritom, od Agrokora nije zahtjevala nikakve dodatne mjere, jer smatra da koncentracija neće na slovenačkom tržištu dovesti do bitnog smanjenja konkurencije, prenosi Tportal.
AVK je odluku o tome donijela prošlog petka i o njoj obavjestila stranke u postupku, rekao je na konferenciji za novinare direktor agencije Andrej Krašek.
On je dodao da je prilikom odlučivanja agencija provjerila da li je koncentracija podložna procjeni Evropske komisije.
Kupoprodajni ugovor Agrokora i većinskih vlasnika Merkatora bio je sklopljen pred ulazak Hrvatske u EU, što znači da EU nije nadležna za ocjenu koncentracije na evropskom tržištu, tvdri Krašek.
Što se tiče vertikalnih posljedica koncentracije zbog povezivanja Agrokora i Merkatora, slovenački regulator konstatuje da zajednička firma ne bi imala dovoljno snage da, uz ostvarivanje profita, odbija isporuku svojih proizvoda konkurentima u maloprodaji, jer bi time smanjila vlastitu prodaju.
Krašek je rekao da je nedavno posjetio Komisiju za zaštitu konkurencije u Srbiji, i kaže da mu tamo nisu znali odgovoriti na pitanje kada će donjeti odluku o prijavi koncentracije Agrokora i Mercatora na tržištu Srbije. On je rekao da je skeptičan u vezi sa navodima medija da bi se to moglo dogoditi već 6. decembra.
Što se tiče procjene njegove agencije o koncentraciji Agrokora i Mercatora, Krašek kaže da oko toga nije bilo nikakvih političkih ili drugih pritisaka.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.