
16.02.2016 |
Vijesti / REGIJA
Izvor: Fena
Crna Gora je jučer počela pregovore o pristupanju NATO-u, čime je ta zemlja napravila značajan korak ka članstvu u tu organizaciju.
Crna Gora je jučer počela pregovore o pristupanju NATO-u, čime je ta zemlja napravila značajan korak ka članstvu u tu organizaciju, objavljeno je na stranicama Saveza.
Kako se navodi, pregovori će pokriti politička, vojna i pravna pitanja i bit će prilika da obje strane razjasne otvorena pitanja.
Nakon razgovora, sljedeći korak je da članice NATO-a potpišu Protokol o pristupanju, nakon čega će Crna Gora, uz pozivnicu, početi sudjelovati na sastancima Saveza.
Crna Gora će moći pristupiti Washingtonskom sporazumu i tako postati 29. članica NATO-a nakon što sve članice ratificiraju Protokol o pristupanju.
Pregovore će voditi pomoćnik glavnog tajnika Saveza za politička pitanja i sigurnosnu politku, grčki veleposlanik pri NATO-u Trasivulos Terry Stamatopoulos, a crnogorsko izaslanstvo predvodi veleposlanica pri NATO-u Dragana Radulović.
Otvarajući pregovore, Stamatopoulos je kazao da je to znak progresa koji je Crna Gora napravila od obnove neovisnosti i da će učlanjenjem u Savez ojačati njenu sigurnost i suverenost, prenosi Tanjug.
Ministrica obrane Milica Pejanović-Đurišić kazala je kako će pregovori najvjerojatnije trajati do travnja, te je dodala da se pregovori ne razlikuju puno od dosadašnjeg tijeka integracije.
Po njenim riječima, od Crne Gore se očekuje da predstavi plan za nastavak reformi.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.